Almanya'da 31 yıl sonra bir ilk

Almanya'da 31 yıl sonra bir ilk

Rusya'nın Ukrayna'ya açtığı savaş nedeniyle enerji krizi yaşan Avrupa'nın dev ekonomileri yıllar sonra bir ilki yaşamaya başladı. Almanya 1991'den bu yana ilk kez dış ticaret açığı verdi. Ekonomistler Almanya'nın dış ticaret açığını Ukrayna'daki savaş nedeniyle artan enerji fiyatlarına bağlıyor.

Rusya'nın 24 Şubat'ta Ukrayna'ya yönelik başlattığı işgal savaşı Avrupa'nın lokomotifi olan Almanya'ya yıllar sonra bir ilki yaşattı. Almanya mayıs ayında 1991'den bu yana ilk defa dış ticaret açığı verdi.

Federal İstatistik Kurumu verilerine göre, Almanya mayıs ayında 1 milyar euroluk dış ticaret açığı verdi. Ülkenin ihracat - ithalat dengesi 1991'den bu yana ilk kez mayıs ayında bozuldu.

Alman Federal İstatistik Kurumu Destatis pazartesi günü, takvim ve mevsimsellikten arındırılmış ticaret verilerini açıkladı. Buna göre, Almanya'nın ihracat rakamları mayıs ayında önceki aya göre yüzde 0.5 oranında azalarak 125.8 milyar euroya geriledi. İthalat ise yüzde 2.7 oranında artarak 126,7 milyar euroya yükseldi. Almanya nisan ayında 3.1 milyar euro dış ticaret fazlası açıklamıştı.

Ekonomistler Almanya'nın dış ticaret açığını Ukrayna'daki savaş nedeniyle artan enerji fiyatlarına bağlıyor. The Wall Street Journal'a göre, ekonomistler mayıs ayında Almanya için 3 milyar euroluk dış ticaret fazlası bekliyordu.

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN