Back To Top
Aşırı sağcının evinden neonazi füzesi çıktı

Aşırı sağcının evinden neonazi füzesi çıktı

 - Son Güncelleme: 15.07.2019 Pazartesi 15:12
Aşırı sağcının evinden neonazi füzesi çıktı
- A +

İtalya'da yapılan operasyonlarda aşırı sağcı olduğu tespit edilen şahsın evinde nazi amblemleri ve saldırılarda kullanılabilecek füze ve mühimmatlar ele geçirildi.

İtalya'nın kuzeyindeki Torino şehrinde polis, evinde çok sayıda makineli tüfek, tabanca ve saldırı silahı bulunduran aşırı sağcı 1 kişiyi tutukladığını açıkladı.

Polis aynı soruşturma kapsamında MATRA tipi havadan-havaya füze bulunduran ve satmaya çalışan biri İtalyan biri İsviçre vatandaşı iki kişiyi daha tutukladı.

Silahların Avusturya, Alman ve Amerikan ordusunda kullanıldığı belirtilirken füzenin Katar ordusunun envanterine kayıtlı olduğu açıklandı.

19-07/15/808x454_cmsv2_1cbafcff-aec3-59d7-bac6-96f031e6ca66-4020224.jpg

2018 yılının temmuz ayında başlatılan soruşturmada polis bazı İtalyan aşırılıkçılarının telefon konuşmalarını ve internet trafiklerini takibe aldı. Teknik takip sırasında bir silah tüccarının yakalanan zanlılardan biriyle telefonla görüşerek üçüncü bir taraf adına füzeyi almak istediği ve zanlını füzenin fotoğraflarını whatsapp üzerinden paylaştığı tespit edildi.

CEPHANELİK ÇIKTI

Soruşturmanın derinleştirilmesiyle asıl aracıya ulaşıldı ve yapılan baskında çok sayıda ateşli silah ve mühimmat ele geçirildi.

Baskında 9 adet saldırı tüfeği, 1 adet Scorpion makineli tüfek, 3 adet av tüfeği, 7 adet tabanca, 6 adet muhtelif ateşli silah parçası, 20 adet süngü, 306 parça silah aksesuarı ve 831 adet çeşitli ebatlarda mermiye el konuldu.

Ateşli silah ve mühimmatın yanı sıra evde bulunan çok sayıda Nazi sembolü de ele geçirildi.

İsminin Fabio Del Bergiolo olduğu açıklanan zanlının eski bir gümrük memuru olduğu, silah satışının serbest bırakılmasını savunan Konfederatif Eylem Hareketi'nin kurucuları arasında olduğu ve 2001 yılında aşırı sağcı Forza Nuova partisinde senatoya aday olduğu belirtildi.

Polis ayrıca havaalanına yakın bir depoya gerçekleştirdiği baskında Fransız yapımı MATRA tipi bir füze bulunduğunu ve seri numarasından füzenin Katar ordusu envanterinde göründüğünü açıkladı. İtalyan ordusundan çağrılan uzmanlar füzenin savaş başlığı taşımadığını fakat aktif hale getirilmeye hazır olduğu tespit edildi.

Depoda ayrıca iki adet roket ateşleyicisi de bulundu.

 

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN