Avrupa kavruluyor: Sadece 1 ayda binlerce kişi öldü

Avrupa kavruluyor: Sadece 1 ayda binlerce kişi öldü

Avrupa'da geçtiğimiz ay olağanüstü artış yaşanan, bazı ülkelerde termometrelerin 45 dereceyi bile gördüğü aşırı sıcaklar yüzünden binlerce kişinin öldüğü belirtildi.

Avrupa kıtası genelinde geçtiğimiz ay hava sıcaklıkları ciddi artarken bilhassa temmuz ortasında, özellikle de 18-20 Temmuz'da zirveyi gördü. Politico Europe sitesinde yayımlanan habere göre, İngiltere ve Almanya'da temmuzda sıcaklıklar 40 derece ölçülürken Avrupa genelinde aynı dönemde kuraklık, orman yangınları ve hava kirliliğinde de artış gerçekleşti.

Avrupa'nın çoğu ülkesinde veriler, temmuz ortasında hayatını kaybedenlerin sayısında artış olduğuna işaret ederken uzmanlar, bunun sıcaklık kaynaklı olduğunu savunuyor.

Kovid hariç olağandışı sayıda ölüm

Almanya'da söz konusu haftada ilk belirlemelere göre Kovid-19 kaynaklı olanlar hariç son 5 yılda görülenden 3 bin fazla ölüm kayıtlara geçti. İngiltere'de de aynı dönemde 1180 kişi hayatını kaybetti.

Termometrelerin 45 dereceyi gösterdiği İspanya ve Portekiz'de de temmuz ortasında ölümler, önceki yıllara göre en yüksek seviyeye ulaştı.

Temmuz ortasında İspanya'da son 5 yıldaki ortalamadan en düşük 2 bin 700, aşırı sıcakların vurduğu Hollanda'da da önceki yıllara oranla aynı dönemde 559 fazla ölüm kayıtlara geçti.

İklim değişikliğinin bir sonucu

Aşırı sıcaklar ve susuzluğun solunum rahatsızlıkları çekenlerle kalp hastalarının yanı sıra Alzheimer gibi hastalıkları bulunan kişiler için risk faktörü olduğu kaydediliyor.

Öte yandan uzmanlar, aşırı sıcak hava dalgasının iklim değişikliğinin sonucu olduğuna işaret ediyor.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN