Back To Top
Avrupa Parlamentosu'nda Türkiye raporu görüşülecek

Avrupa Parlamentosu'nda Türkiye raporu görüşülecek

 - Son Güncelleme: 12.03.2019 Salı 17:10
Avrupa Parlamentosu\'nda Türkiye raporu görüşülecek
- A +

Avrupa Parlamentosu'nda bugün Türkiye raporu tartışılacak. Tartışmaların ardından karar tasarısı şeklindeki rapor yarın oylamaya sunulacak. Raporunun bu yılki ana mesajını "AB ile Türkiye arasındaki katılım müzakerelerinin askıya alınması çağrısı" oluşturuyor.

Avrupa Parlamentosu'nda yarın oylanacak Türkiye raporunun bu yılki ana mesajını "AB ile Türkiye arasındaki katılım müzakerelerinin askıya alınması çağrısı" oluşturuyor.

Oturumda ABD Dönem Başkanlığı, Avrupa Komisyonu ve Avrupa Parlamentosu'ndaki siyasi gruplar adına görüş belirtilecek.

Raporda Avrupa Parlamentosu, AB ile Türkiye arasındaki ilişkilerin 'etkili bir ortaklık' temelinde 'yeniden tanımlanmasını' istiyor. Vize serbestisinin ise, başta terörle mücadele yasalarının Avrupa standartlarına çekilmesi olmak üzere, tüm kriterlerin tam olarak yerine getirilmesi halinde mümkün olabileceği belirtiliyor.

Rapor, Avrupa Parlamentosu'nun 2014-2019 yasama döneminin son kararı niteliği taşıyor. Zira mayıs ayında Avrupa Parlamentosu seçimleri düzenlenecek. Temmuz ayında işbaşı yapacak Avrupa Parlamentosu'nun bu karar temelinde Türkiye dosyasını yürütmesi bekleniyor.

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN