22.02.2020  09:49
KAYNAK: 
LONDRA/AA

Avrupalı Havayolu şirketinin CEO'sundan skandal sözler: Bombacı genellikle Müslüman olur

Almanya'daki ırkçı saldırı konuşulurken, Avrupa'da faaliyet gösteren havayolu şirekti Ryanair'in İcra Kurulu Başkanı Michael O'Leary'den skandal bir açıklama geldi: Bombacılar genellikle erkek ve Müslüman olur...

+
-

Avrupa'da düşük fiyatla hizmet sunan hava yolu şirketi Ryanair'in İcra Kurulu Başkanı Michael O'Leary, Müslüman erkeklerin havalimanlarındaki tehdidin kaynağı olduklarını ve fişlenmeleri gerektiğini ileri sürdü.

O'Leary, Times gazetesine verdiği demecinde havaalanlarındaki mevcut güvenlik politikalarını eleştirdi.

Çocuklu bir aileye yönelik kontrollerin azaltılması gerektiğini kaydeden O'Leary, şöyle konuştu:

"BOMBACI GENELDE MÜSLÜMAN ERKEK OLUR"

"Bombacı kimdir? Bunlar kendi başlarına seyahat eden bekar erkekler olacaklardır. Çocuklu bir aileyse geçip gitsin. Hepsini (aile üyelerini) havaya uçurma şansı sıfır. Bazı şeyleri söyleyemezsiniz çünkü bu ırkçılık olur. Ancak (bombacı) genellikle Müslüman inancındaki bir erkek olacaktır. Otuz yıl önce İrlandalıydı. Tehdit buradan geliyorsa, tehdidi ona göre ele alın."

O'Leary'in bu sözleri ülkedeki Müslümanların tepkisini çekti. İngiltere Müslüman Konseyinin açıklamasında, bu ifadelerin ırkçı ve ayrımcı olduğu belirtilerek, iş adamının İslamofobi örneği gösterdiği kaydedildi.

KHALID MAHMOOD TEPKİ GÖSTERDİ

İşçi Partisi Milletvekili Khalid Mahmood ise bu sözlerin saçma olduğunu ifade ederek, "Esasen 'Müslüman gibi görünüyorlarsa terörist olmalılar' diyor. Bu toplumda ilişkileri geliştirmez; faşist zihniyetteki insanlara katkı sağlar. Almanya'da bu hafta beyaz bir kişi dokuz kişiyi öldürdü. Faşist olup olmadıklarını görmek için beyazları fişlememiz mi gerekiyor? Çok dar görüşlülük yapıyor ve aslında ırkçılığı teşvik ediyor." değerlendirmesinde bulundu.

20-02/22/nintchdbpict000284100406.jpg

 

DİĞER HABERLER
Devlet, elindeki bütün cephaneyi acilen kullanmalı
Pençe-3 bölgesinde 20 EYP ele geçirildi
İşte 3 ilde en riskli ilçeler
MSB Kara Kuvvetleri Komutanlığı personel alımı ertelendi
En az 2 hafta sokağa çıkma yasağı şart
'Hiçbiri ortada görünmüyor'
Virüs fırsatçılarına operasyon