Back To Top
Avustralya'da gazeteler baskıya karşı birleşti, ilk sayfalarını kararttılar

Avustralya'da gazeteler baskıya karşı birleşti, ilk sayfalarını kararttılar

 - Son Güncelleme: 21.10.2019 Pazartesi 11:12
Avustralya\'da gazeteler baskıya karşı birleşti, ilk sayfalarını kararttılar
- A +

Avustralya'da bugün tüm gazeteler, hükümetin basına yönelik kısıtlamalarına karşı ilk sayfalarını kararttı. Basın ve ifade özgürlüğünün baskı altına alınmasına yönelik protesto rakip basın kuruluşlarını bile birleştirdi. Başbakan Morrison ise basın özgürlüğünün önemli olduğunu vurguladı ancak 'kimsenin hukukun üstünde olmadığı' mesajını verdi.

Avustralya'da hükümetin 'ulusal güvenliği' gerekçeyi göstererek basın özgürlüğüne yönelik kısıtlamalara gitmesi, ülkenin en büyük rakip gazetelerini birleştirdi. Ortak bir karar alan Avustralya basını, bugün ilk sayfalarını 'sansürleyerek' hükümeti protesto etti.

Eyleme, çok sayıda televizyon kanalı, radyo istasyonu ve internet siteleri de destek verdi. Son iki yılda hayata geçirilen güvenlik yasalarının araştırmacı gazeteciliği tehdit ettiğini savunan medya, halkın bilme hakkının da ellerinden alındığını vurguladı.

19-10/21/ana-manset-2-1571643145.jpg

"BENDEN NE SAKLAMAYA ÇALIŞIYORLAR?"

Sputnik'in haberine göre, karartmayla yetinmeyen gazeteciler, basın kuruluşlarında yapılacak aramalar için gereken izne karşı yeni bir formül getirilmesi ve gazetecilere konuşan kaynakların korunmasına yönelik adımlar atılması yönünde çağrıda bulundu.

Avustralya'nın en büyük medya kuruluşlarından News Corp Australia şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı Michael Miller da Twitter hesabından gazetelerin sansürlenmiş ilk sayfalarını paylaştı ve “hükümet, gazetecilerin neyi bildirebileceğine dair ne zaman yeni bir kısıtlama getirse Avustralyalılar kendilerine şunu sormalı: Benden ne saklamaya çalışıyorlar?" ifadelerini kullandı.

19-10/21/ana-manset-2-1571643164.jpg

"KİMSE HUKUKUN ÜSTÜNDE DEĞİL"

Ulusal yayın kuruluşu ABC'nin İdari Müdürü David Anderson da "Avustralya, dünyanın en sır küpü demokrasilerinden biri olma riskini taşıyor" yorumunu yaptı. Başbakan Scott Morrison ise basın özgürlüğünün önemli olduğunu vurguladı ancak ‘kimsenin hukukun üstünde olmadığı’ mesajını verdi.

Morrison "Bu, beni de kapsıyor, herhangi bir gazeteciyi de, herkesi" dedi.

Basın kuruluşlarını protesto kararı, haziran ayında gazetecilere yönelik polis baskınlarının ardından alındı.

 

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN