Bakan Çavuşoğlu’ndan İsrail saldırıları gölgesinde Kudüs ziyareti

Bakan Çavuşoğlu’ndan İsrail saldırıları gölgesinde Kudüs ziyareti

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu salı günü İsrail’e resmi ziyaret gerçekleştirerek 15 yıl sonra bir ilke imza atacak. Yapılacak ziyaretin yumuşa sinyalleri veren iki ülke ilişkileri arasında yeni bir dönemin ilk adımı olması bekleniyor ancak İsrail'in Filistin'de devam eden saldırıları nedeniyle Türkiye’de bu yakınlaşmaya tepkiler de var.

İsrail ile Türkiye arasındaki ilişkiler kurulduğu günden 2008-2009’daki İsrail-Gazze Savaşı’na kadar son derece olumlu seyrederken, savaş esnasında dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Tel Aviv yönetimini sert bir dille kınamasının ardından gerilemeye başladı.

Filistinlilere yönelik suikastlar ve Müslümanların yerleşim yerlerinden kovulmaları şeklinde ortaya çıkan İsrail yönetimine karşı Türkiye sert tavır aldı.

İkili ilişkilerin kopmasına neden olan şey ise Türkiye’nin 2010’da Gazze’ye gönderdiği Mavi Marmara yardım gemisindeki 10 Türk vatandaşı aktivistin öldürülmesi oldu.

Gerek İsrail Cumhurbaşkanı Herzog’un Türkiye’ye ziyareti gerek Bakan Çavuşoğlu’nun Kudüs’e yapacağı ziyaret diplomatik açıdan önemli adımlar olarak görülürken siyasi açıdan eleştirilere tutulmaya devam ediyor.

herzog-erdogan.jpgİsrail Cumhurbaşkanı Herzog ve Cumhurbaşkanı Erdoğan

İSRAİL’İN GAZZE VE CENİN’DEKİ TUTUMU

İki ülke arasındaki ilişkiler İsrail ile Filistin’in ilişkilerine paralel ilerliyor ancak son dönemde bu istikrardan bir sapma olduğu yönünde eleştiriler var.

cenin.pngİsrail Güçleri Cenin'li küçük bir çocuğu gözaltına alırken

İsrail Filistin’in Gazze ve Batı Şeria (Cenin) bölgelerinde saldırgan tutumlarına hiç olmadığı kadar sert bir şekilde devam ederken Türkiye’nin yakınlaşma adımlarına karşılık vermesi Türkiye’den ve Filistin’den tepkilere neden oluyor.

KUDÜS’TEKİ SALDIRILAR

Bütün toplumsal dinamikleri hiçe sayan İsrail hükümeti, eski ABD Başkanı Donald Trump’ın da desteğini alarak başkentini 14 Mayıs 2018’de Tel Aviv’den Kudüs’e taşımıştı.

Türkiye ve Müslüman coğrafyasındaki tüm ülke yönetimleri tarafından tepkiye neden olan bu karar yine de uygulandı.

Öte yandan İsrail polisi üç semavi din tarafından da kutsal sayılan Kudüs şehrindeki mabetlerde bencil tutumlarına devam etti.

Başta Mescid-i Aksa olmak üzere Müslümanların ibadet etmek istediği yerlere aşırı sağcı Yahudilerle birlikte baskınlar düzenleyen İsrail Polisi, kullandığı göz yaşartıcı gazlarla zaman zaman ağır yaralanmalara hatta ölümlere dahi neden oldu.

aksa.png

İsrail tarafından geçen günlerde öldürülen Şirin Ebu Akile isimli Filistinli Al Jazeera muhabirinin yarattığı infial, Kudüs güçlerinin orantısız gücünü bir kez daha gözler önüne serdi.

Bütün bunların gölgesinde gerçekleşecek olan Çavuşoğlu ziyareti de ilişkilerin ne kadar kaygan bir zemin üzerinde bulunduğunu gösteriyor.

ENERJİ KRİZİ: LEVİATHAN

Rusya ile Ukrayna arasında devam eden savaş dünyanın enerji tedarikini ciddi seviyede tehdit etti.

Dünyanın en büyük enerji ihracatçılarından Rusya’nın bu savaş nedeniyle ağır yaptırımlara tabi tutulması başta Batılı ülkeler olmak üzere bütün ulusları yeni enerji tedarik yolları aramaya itti.

İsrail’in 2010 yılında keşfettiği ve 2019’da sondaj yapmaya başladığı Leviathan doğalgaz sahası, ülkeyi dünyanın önemli gaz tedarikçilerinden biri haline getirdi.

leviathan.jpg

Cumhurbaşkanı Erdoğan geçen haftalarda yaptığı açıklamada İsrail ile enerji alanında iş birliği yapmaktan çok umutlu olduğunu dile getirmiş ve İsrail Başbakanı Naftali Bennett ile görüşmeyi umduğunu ifade etmişti.

İki ülkenin potansiyel iş birliği anlamında enerji konusunun önemli bir yer tuttuğu görülüyor.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (3)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
3 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN