Back To Top
BM Genel Sekreteri Guterres'den iklim değişikliği uyarısı

BM Genel Sekreteri Guterres'den iklim değişikliği uyarısı

BM Genel Sekreteri Guterres\'den iklim değişikliği uyarısı
- A +

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, iklim değişikliği konusunda, "Doğrudan varoluşsal bir tehditle karşı karşıyayız. İklim değişikliği bizden daha hızlı ilerliyor. 2020'ye kadar bu gidişatı değiştirmezsek tüm insanlık ve doğal sistemler için yıkıcı sonuçlarla karşılacağız." uyarısında bulundu.

Guterres, BM Genel Merkezi'nde "İklim Değişikliği" konusunda yaptığı  konuşmada, bir araya gelerek iklim değişikliğine karşı harekete geçme çağrısında  bulundu.

İklim değişikliğinin etkilerine dikkati çeken Guterres, "İklim  değişikliği çağımızın belirleyici konusu ve biz de şu an belirleyici bir andayız.  Doğrudan varoluşsal bir tehditle karşı karşıyayız. İklim değişikliği bizden daha  hızlı ilerliyor. 2020'ye kadar bu gidişatı değiştirmezsek tüm insanlık ve doğal  sistemler için yıkıcı sonuçlarla karşılaşacağız." dedi.

İklim değişikliğine karşı durmak için gerekli araç ve nedenleri  olduğunu belirten Guterres, "Ancak gerekenin yapılması için Paris İklim  Anlaşması'ndan sonra bile hala gerekli liderlik ve tutkuyu bulamadık."  değerlendirmesinde bulundu.

Guterres, iklim değişikliği nedeniyle son 20 yılda rekor sıcaklıklar  yaşandığına işaret ederek, "İklim değişikliği, ardında ölümler ve büyük maddi  hasarlar bırakan aşırı sıcaklık dalgalarına, orman yangınlarına, fırtınalara ve  sellere yol açıyor." diye konuştu.

Bilim adamlarının uzun yıllardır iklim değişikliğinin sonuçlarına dair  uyarılarda bulunduğunu anımsatan Guterres, buna rağmen birçok kesim ve liderin bu  sözlere kulak asmadığını belirtti.

Fosil yakıtlardan uzaklaşılarak yenilebilir ve verimli enerji  kaynaklarına yönlenilmesi gerektiğini dile getiren Guterres, "Sadece tasarruf  yapmak için yenilebilir kaynakları kullanmakla yetinmemeliyiz. Yenilebilir enerji  kaynaklarının, yeni iş alanları, daha az su israfı, daha hızlı gıda üretimi ve  kirli havayı temizleme gibi avantajları var. Harekete geçmekle bir şey  kaybetmeyiz sadece kazanırız." görüşünü paylaştı.

Guterres, birçok ülke ve önemli şirketlerin yenilebilir enerjiye  yatırım yaptığını kaydederek, "Daha temiz ve daha yeşil bir geleceğe geçiş  sürecimiz ivme kazanmalı. Tam anlamıyla 'kullan' ya da 'kaybet' noktasındayız."  dedi.

New York'ta gelecek hafta başlayacak 73. BM Genel Kurulu'nda da bu  konuyu gündeme getireceğini aktaran Guterres, Meksikalı diplomat Luis Alfonso de  Alba'yı da 2019'daki iklim zirvesinin hazırlıklarını yapması için özel temsilci  olarak atadığını duyurdu.

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN