Back To Top
BM Güvenlik Konseyi Keşmir krizini görüşecek

BM Güvenlik Konseyi Keşmir krizini görüşecek

 - Son Güncelleme: 16.08.2019 Cuma 20:07
BM Güvenlik Konseyi Keşmir krizini görüşecek
- A +

Hindistan'ın Cammu Keşmir'in ayrıcalıklı statüsüne son vermesinin ardından Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi ilk kez konuyu görüşecek. Çin'in talebiyle toplanan BMGK'nın kapalı toplantısı bugün.

Hindistan'ın yarım asırdan uzun süredir Cammu Keşmir'e özel statü tanıyan anayasa maddesini 5 Ağustos'ta iptal etmesinin ardından bölgenin içinde bulunduğu durum ve geleceğiyle ilgili belirsizlik gerilim dozu artarak sürüyor.

Bölgeye özel statü tanıyan maddenin iptal edildiği günden bu yana Cammu Keşmir'de yoğun güvenlik önlemleri ve kısıtlamalar devam ederken sınırda çıkan çatışmalarda şimdiye kadar iki taraftan toplam 11 asker hayatını kaybetti. 

Hint yetkililer, Cammu Keşmir'de hayatın normale dönmeye başladığını savunurken, uluslararası basın bölgede internet, cep telefonları, sabit hatların kesilmesi dahil kısıtlamaların sürdüğünü, yollarda hala barikatların görüldüğünü bildiriyor.

Çin'in girişimiyle BM Güvenlik Konseyi, süreçte ilk kez krizi masaya yatıracak. Bugün yapılacak toplantı kapalı olacak. 

Pakistan da Hindistan'ın Cammu Keşmir'in ayrıcalıklı statüsüne son vermesinin ardından BM Güvenlik Konseyi'ne konunun ele alınması için 3 mektup göndermişti.

DÜNDEN BUGÜNE KEŞMİR SORUNU | KARAR TV 

 

Hindistan hükümeti tarafından 2011'deki son nüfus sayımına göre Cammu Keşmir'in toplam nüfusu 12,5 milyon ve nüfusun yüzde 68,3'ünü Müslümanlar, yüzde 28,4'ünü Hindular ve yaklaşık yüzde 1'ini Budistlerden oluşturuyor.

BM Güvenlik Konseyi'nin 1948'den itibaren aldığı kararlarda Keşmir'in askerden arındırılması, 47 sayılı kararında ise Cammu Keşmir'de halk oylaması yapılması gerektiği belirtiliyor.

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN