Back To Top
BM'den Yemen'de yeni kolera salgını uyarısı

BM'den Yemen'de yeni kolera salgını uyarısı

BM\'den Yemen\'de yeni kolera salgını uyarısı
- A +

Birleşmiş Milletler, Yemen'de yeni bir kolera salgını dalgasının başlayabileceği uyarısında bulundu.

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, günlük basın brifinginde,  BM İnsani İşler Koordinatörlüğü'nün (OCHA), Yemen'de kolera vakalarının arttığını  belirttiğini, bu nedenle de "üçüncü salgın dalgasının" başlayabileceği uyarısı  yaptığını açıkladı.

Nisan 2017'den bu yana 1,1 milyondan fazla kolera vakasına  rastlandığını belirten Dujarric, 2 bin 300 kişinin de salgında hayatını kaybettiğini dile getirdi.

Dujarric, BM'nin insani yardım ortaklarının salgın tehlikesi altındaki  İbb ve Hudeyde kentlerinde 385 bin kişiye aşı yaptığını da sözlerine ekledi.

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın sürdüğü Yemen'de, meşru yönetime  darbe yapan Husiler, Eylül 2014'ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin  denetimini elinde bulunduruyor. Yemen yaklaşık 3 yıldır, Suudi Arabistan  öncülüğündeki koalisyon güçlerinin desteklediği hükümet güçleri ile Husiler  arasındaki şiddetli çatışmalara sahne oluyor.

Yükleniyor...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN