Back To Top
Bolivya'da seçim sonuçları açıklandı, halk seçim bürolarını ateşe verdi

Bolivya'da seçim sonuçları açıklandı, halk seçim bürolarını ateşe verdi

 - Son Güncelleme: 22.10.2019 Salı 17:01
Bolivya\'da seçim sonuçları açıklandı, halk seçim bürolarını ateşe verdi
- A +

Bolivya'da Yüksek Seçim Kurulu, dördüncü dönem için yarışan Başkan Evo Morales'in çekişmeli geçen seçimleri kazanmaya yetecek kadar oy aldığını gösteren yeni verileri açıkladı. Açıklama ile 'muhalefet hile yaptı' iddiaları ateşlendi, sokaklarda şiddetli gösteriler başladı.

Bolivya’da Yüksek Seçim Kurulu pazar günü sonuçların ikinci tura gidilmesi gerektiğini gösterdiği gerekçesiyle ön sayımları durdurmuştu. Aniden verilen duraklama kararı seçim gözlemcileri ve diğer hükümetler arasında oylar üzerinde oynama yapıldığına yönelik kaygıları tetikledi.

Yüksek Seçim Kurulu, 24 saatlik aranın ardından sayımları güncelleyerek Devlet Başkanı Evo Morales’in ilk turda kazanmasına yetecek kadar oy aldığını gösteren verileri yayımladı. Veriler Morales’in oyların yüzde 46.85’ini aldığını, rakibi Carlos Mesa’nınsa yüzde 36.73’lük oy oranına sahip olduğunu gösteriyor. 

19-10/22/resimid_13420787.jpg

PROTESTOLAR BAŞLADI

Pazartesi gecesi verilerin yayımlanmasının ardından seçim sonuçlarını protesto edenler La Paz şehrinin sokaklarında, sayım yerlerinin dışında polisle arbedeye girerken, seçimde ikinci gelen Mesa seçim sonuçlarının 'utanç verici' olduğunu belirterek sonuçları tanımadığını sert bir dille ifade etti. 

19-10/22/resimid_13420683.jpg

SEÇİM BÜROLARI ATEŞE VERİLDİ

Bir TeleSur muhabirinin Twitter’da yaptığı video paylaşımındaysa göstericilerin başkent Sucre’de bulunan seçim kurulunun bürosunu yaktığı görülüyor. 

19-10/22/resimid_13420862.jpg

Santa Cruz şehrinde konuşan muhalefet lideri Mesa, gazetecilere verdiği demeçte, “Yurttaşların bu sonucu kabul etmeyeceğine güveniyoruz. Hükümet içinden çıkılmaz bir durum yarattı. Bu kararla halkın oylarıyla dalga geçiliyor" dedi.

Sadece bir gün önce oyların yaklaşık yüzde 84’ünün resmi olarak sayılmasının ardından Mesa ikinci tura gidilmesini kutlamıştı. Pazar günü belirtilen verilerde Morales’in seçimi ilk turda kazanmaya yetecek oyların gerisinde kaldığı görünüyordu. Diğer kamuoyu anketlerinde de ikinci tura işaret eden sıkı bir çekişmenin yaşandığı belirtiliyordu. 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN