Back To Top
Bolsonaro'dan Macron'a Notre Dame göndermesi

Bolsonaro'dan Macron'a Notre Dame göndermesi

 - Son Güncelleme: 27.08.2019 Salı 15:19
Bolsonaro\'dan Macron\'a Notre Dame göndermesi
- A +

Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, Macron'un Amazon yangınları için yardım önerisini "Macron dünya mirası kapsamındaki bir kilisede (Notre Dame Katedrali) öngörülebilir bir yangını bile önleyemezken ülkemizle ilgili bize ders mi vermek istiyor?" sözleriyle reddetti.

Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro'nun tarıma, hayvancılığa, madenciliğe, keresteciliğe açılmasına izin verdiği Amazon yağmur ormanlarını yok olma noktasına getiren dev yangınlarla mücadele için G7 zirvesinden çıkan 22 milyon dolarlık yardımı reddetmesiyle tartışma büyüyor.

KARIŞAMAZSINIZ

Ocak ayında devlet başkanlığı koltuğuna oturan aşırı sağcı Bolsonaro, G7'ye "Sömürge değiliz karışamazsınız" derken, BM'nin Paris İklim Anlaşması'nın hamisi sıfatıyla Amazon için sesini yükselten Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'la söz düellosunu da tırmandırıyor.

İlkin Brezilya Çevre Bakanı Ricardo Salles tarafından memnuniyetle karşılanan G7 yardımının reddedildiğini açıklamış olan Bolsonaro'nun kabine şefi Onyx Lorenzoni, G7'yi oluşturan en gelişmiş ekonomilere sahip 7 ülkeye kendi içişlerine odaklanmalarını tavsiye etti.

Brezilya'da yürütmenin iki numarası konumundaki Lorenzoni, "Teşekkürler, ama o kaynaklar Avrupa'yı yeniden ormanlandırmaya harcansa daha iyi olur" dedi.

NOTRE DAME'Yİ HATIRLATTI

Ardından nisan ayında Fransız başkenti Paris'te tarihi Notre Dame Katedrali'ne büyük hasar veren yangını hatırlatan Lorenzoni şöyle konuştu:

"Macron dünya mirası kapsamındaki bir kilisede öngörülebilir bir yangını bile önleyemezken ülkemizle ilgili bize ders mi vermek istiyor?"

Amazon yağmur ormanlarını yok olma noktasına getiren yangınları 'uluslararası kriz' diye niteleyen Fransa Cumhurbaşkanı, Brezilya hükümetini yaptırımla tehdit etmişti.

Yangınları G7 zirvesinin gündemine taşıyıp uluslararası toplumu alarma geçirmeye çalışan Macron, Bolsonaro'yu iklim değişikliğiyle mücadele konusunda yalan söylemekle suçlamıştı.

Fransız lideri sömürgeci bir zihniyete sahip olmakla itham eden Brezilya Devlet Başkanı, Facebook'ta bir takipçisinin Macron'un eşi Brigitte Macron'un dış görünüşüyle dalga geçen paylaşımına "Adamı küçük düşürmeyin, ha ha ha" cevabını vermişti.
Fransa Cumhurbaşkanı da "Brezilyalı kadınlar herhalde cumhurbaşkanlarından utanç duyuyordur" diye çıkışarak şu temennide bulunmuştu:

"Brezilya halkının en kısa zamanda işinin ehli bir devlet başkanına kavuşacağını umuyorum."

 

 

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN