Back To Top
Brexit'te kritik gün... Son anlaşma İngiliz parlamentosuna geliyor

Brexit'te kritik gün... Son anlaşma İngiliz parlamentosuna geliyor

 - Son Güncelleme: 19.10.2019 Cumartesi 15:03
Brexit\'te kritik gün... Son anlaşma İngiliz parlamentosuna geliyor
- A +

İngiltere ile AB'nin vardığı Brexit anlaşması, bugün parlamentoya geliyor. AB Zirvesi'nde onay alan anlaşmanın Avrupa ve İngiliz Parlamentosu'ndan da onay alması gerekiyor.

Avrupa Birliği (AB) üyesi 27 ülke, İngiltere ile AB arasında varılan yeni anlaşmayı onayladı. İngiltere ile AB vardığı Brexit anlaşması, bugün parlamentoya geliyor.

Dün Brüksel'de gerçekleşen Avrupa Birliği AB Zirvesi'nde, (AB) Brexit Müzakerecisi Michel Barnier, İngiltere'nin AB'den 'düzenli bir şekilde ayrılmasını' sağlayacak anlaşma üzerinde uzlaşı sağlandığını belirterek "Yeni düzenlemelere göre, İrlanda ve Kuzey İrlanda arasında fiziki sınırın engellenmesi, Ada ekonomisinin korunması ve AB tek pazarının bütünlüğünün korunması sağlanacak" dedi.

Brexit'in tam olarak yürürlüğe girebilmesi için hem Avrupa Parlamentosu'ndan hem de ingiliz Parlamentosundan onay almasI gerekiyor. Başbakan Boris Johnson, siyasetçilerin yeni anlaşmaya onay vereceği konusunda güveninin tam olduğunu söyledi.

İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn ise "Anlaşma eskisinden de kötü, milletvekillerince reddedilmeli" dedi. Parlamentodaki diğer muhalefet partileri de anlaşmaya destek vermeyeceklerini belirtiyor.

İngiltere parlamentosu daha önce Brexit anlaşmasını 3 kez reddetmişti.

YENİ ANLAŞMADAN DETAYLAR

AB ile İngiltere, Brexit için yeni bir uzlaşı sağlandığını duyurmuştu. Bugün varılan anlaşmada, eski Başbakan Theresa May'in anlaşmasının Avam Kamarasında 3 kez reddedilmesine yol açan 'tedbir maddesi' kaldırılmış görünüyor.

Yeni anlaşmaya göre ise Brexit'in ardından Kuzey İrlanda bir dizi AB kuralına uymaya devam edecek.

Kuzey İrlanda, İngiltere'nin gümrük sahası içinde kalmayı sürdürse de AB'nin ortak pazarına 'giriş noktası' niteliğinde olacak. Anlaşma, AB'nin ortak pazarının bütünlüğünü korumaya dönük bir dizi tedbiri de içeriyor.

Kuzey İrlanda'ya İngiltere içinde ayrıcalıklı bir konum tanıyan bu düzenlemenin devam ettirilmesi veya sona erdirilmesi de Kuzey İrlanda Bölgesel Parlamentosunun onayına tabi olacak.

Bölgesel parlamentonun bu konuda 4 yılda bir oylama yapması öngörülüyor. Anlaşmanın yürürlüğe girmesi için AP ve İngiliz Parlamentosu tarafından onaylanması gerekiyor.

 

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN