Back To Top
Bu kez İngiltere İran büyükelçisi Dışişleri'ne çağrıldı

Bu kez İngiltere İran büyükelçisi Dışişleri'ne çağrıldı

Bu kez İngiltere İran büyükelçisi Dışişleri\'ne çağrıldı
- A +

İran'ın Londra Büyükelçisi Baeidinejad, İngiltere'nin Tahran Büyükelçisi Rob Macaire'in kısa süreli gözaltına alınması nedeniyle Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı.

İran'ın Londra Büyükelçisi Hamid Baeidinejad, İngiltere'nin Tahran Büyükelçisi Rob Macaire'in kısa süreli gözaltına alınması nedeniyle Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasında, Rob Macaire'in bir anma töreni sırasında gözaltına alınmasının 'kabul edilemez' olduğu belirtildi. 

Bunun Viyana Sözleşmesini ihlal ettiği ve soruşturulması gerektiği kaydedilen açıklamada, İran'ın Londra Büyükelçisi Hamid Baeidinejad'ın bakanlığa çağrıldığı duyuruldu. 

Başbakan Boris Johnson'un bir sözcüsü de İngiltere'nin "Bunun bir daha gerçekleşmeyeceğine dair tam güvence almak istediğini" söyledi. 

NE OLMUŞTU?

İran'ın yanlışlıkla düşürdüğünü açıkladığı Ukrayna uçağında hayatını kaybedenler için düzenlenen anma etkinliğine katılan İngiltere'nin Tahran Büyükelçisi Rob Macaire, 11 Ocak'ta 'bazı radikal ve yıkıcı eylemleri organize etmeye ve kışkırtmaya çalıştığı' iddiasıyla gözaltına alınmış, bir süre sonra serbest bırakılmıştı.

İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab, Macaire'in gözaltına alınmasının, uluslararası hukukun 'fahiş biçimde ihlali' olduğunu belirtmişti. 

İran ise İngiliz Büyükelçi'nin Tahran'daki 'yasa dışı gösterilere' katıldığı gerekçesiyle Londra yönetimine protesto notası vermişti. 

LONDRA/AA

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN