Back To Top
Burkina Faso'da maden şirketi konvoyuna saldırı: 37 ölü

Burkina Faso'da maden şirketi konvoyuna saldırı: 37 ölü

Burkina Faso\'da maden şirketi konvoyuna saldırı: 37 ölü
- A +

Burkina Faso'da Kanada merkezli SEMAFO şirketinin işlettiği altın madenindeki işçileri taşıyan konvoy saldırıya uğradı. İlk aracın yola döşenen mayının üzerinden geçerek infilak etmesinin ardından sadırganlar diğer araçlara ateş açtı. Saldırıda sivil ve asker 37 kişi hayatını kaybetti.

Burkina Faso'nun doğusunda bir maden şirketine ait araç konvoyuna saldırı düzenlendi.

Burkina Faso Resmi Haber Ajansına (AIB) göre, Doğu Vilayeti'nde Kanada merkezli SEMAFO şirketinin işlettiği altın madenindeki işçileri taşıyan konvoy, Gourma ve Tapoa kentleri arasında saldırıya uğradı.

Konvoyun en önündeki aracın yola döşenen mayının üzerinden geçerek infilak etmesinin ardından, saldırganlar diğer araçlara ateş açtı. Saldırıda sivil ve asker 37 kişi hayatını kaybetti, en az 20 kişi de yaralandı.

"BARBARCA VE KORKAKÇA"

Yaralıların durumu ağır olanlar başkent Vagadugu’daki hastanelere kaldırılırken, hafif yaralılar Fada N’Gourma Bölgesel Hastanesine sevk edildi.

Konvoydaki bazı kişilerden halen haber alınamadığı öğrenildi.

Doğu Vilayeti Valisi General Saidou Toussaint Prosper Sanou, yaptığı açıklamada, güvenlik güçlerinin bölgede saldırganları ve kaybolanları arama çalışmalarına başladığını belirtti.

Sanou, "barbarca ve korkakça" olarak nitelediği saldırıyı kınadı.

DAKAR/AA

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN