16.02.2020  05:56

Burundi'de 6 toplu mezardan 6 binden fazla ceset çıktı

Burundi'de 1972'deki katliamdan kalma 6 toplu mezardan 6 binden fazla ceset çıktı. 1972'de Hutu etnik grubunu hedef alan olayların aydınlatılması için ocak ayında kazı çalışması başlatılmıştı.

+
-

Burundi'de 1972'deki katliamdan kalma toplu mezarlarda 6 binden fazla cesedin bulunduğu belirtildi.

Ulusal basındaki haberlere göre, Doğruluk ve Uzlaştırma Komisyonu Başkanı Pierre Claver Ndayicariye, hükümetin, 1972'de Hutu etnik grubunu hedef alan olayların aydınlatılması için ocak ayında kazı çalışması başlattığını belirtti.

"SUSKUNLUĞU ARTIK BOZABİLİRLER"

Karusi bölgesindeki 6 toplu mezarda 6 bin 32 kurbana ait ceset ve kalıntılar ile on binlerce merminin bulunduğunu bildiren Ndayicariye, kurbanların kimliğinin tespiti için giysi, gözlük ve tesbihlerin kullanıldığını kaydetti.Ndayicariye, katliamın kurbanlarının ailelerinin 48 yıldır süren suskunluklarını artık bozabileceklerini ifade etti. 

NE OLMUŞTU?

Hükümet 2014 yılında, ülkeye 1885’te sömürgecilerin gelmesinden iç savaşın anlaşmayla bittiği 2008’e kadar yaşanan şiddet olaylarını incelemek amacıyla komisyon kurmuştu.

Komisyon, şu ana kadar ülke çapında 4 binden fazla toplu mezar ve 142 binden fazla ceset buldu. Hutu ve Tutsi etnik gruplarından oluşan Burundi’de 1993’te başlayan iç savaşta 300 bin kişi hayatını kaybetmişti.

DAKAR/AA

 

DİĞER HABERLER
Daha ne yapmak gerek!
Koronavirüs Emniyet'e de sıçradı!
Erdoğan, MİT Başkanı Hakan Fidan'la görüştü
Malatya'da dolu sürprizi
Gelecek Partisi'nden sert eleştiri
Ellerin kırılsın!
Vaka sayısı 1 milyona ulaşabilir!