Back To Top
Çin'den diplomatlara 'sosyal medya' vizesi

Çin'den diplomatlara 'sosyal medya' vizesi

 - Son Güncelleme: 13.01.2020 Pazartesi 17:12
Çin\'den diplomatlara \'sosyal medya\' vizesi
- A +

Halka Twitter ve Facebook gibi sosyal medya ağlarını yasaklayan Pekin yönetiminden dikkat çeken bir adım geldi. Dışişleri Bakanlığı, diplomatların ve hükümet görevlilerinin artık sosyal medyayı kullanabileceğini açıkladı.

Çin, halka yasakladığı Twitter ve Facebook gibi sosyal medya platformlarını, diplomatların ve hükümet görevlilerinin kullanımına açtı.

DIŞİŞLERİ'NDEN SOSYAL MEDYA İZNİ

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Geng Shuang, yaptığı açıklamada, söz konusu adımla ülke dışındaki insanlarla daha iyi iletişim kurulabileceği ve Çin'in politikalarının daha iyi tanıtılabileceğini belirtti. 

Geng, Twitter ve Facebook gibi sosyal medya platformlarını diplomatların ve hükümet görevlilerinin kullanımına açmakla uluslararası alanda iletişimi sosyal medya platformlarıyla güçlendirmeye yönelik Çin'in isteğini vurguladığını dile getirerek, ülkede interneti kanunlar ve düzenlemeler uyarınca yönettiklerini kaydetti.

HALKA YASAK KALMADI

Çin'de Facebook ve Twitter gibi yabancı menşeli sosyal medya araçlarına erişim yasakları bulunurken, bunlara alternatif olarak ortaya çıkan Wechat ve Weibo gibi sosyal paylaşım platformları yönetimin teknolojiyi sosyal denetim aracı olarak kullanabilmesine de fırsat veriyor. Hong Kong'da göstericilerin sosyal paylaşım sitelerini aktif olarak kullanmasının Çin'in bu platformlara karşı endişelerini arttırdığı belirtiliyor.

PEKİN/AA

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN