Çinli ev hanımı 10 yıl boyunca platformda yazdı: Wikipedia'da 'Çin işi' tarih

Çinli ev hanımı 10 yıl boyunca platformda yazdı: Wikipedia'da 'Çin işi' tarih

Çin'de 'Zhemao' takma dını kullanan bir ev kadınının Wikipedia'da, 10 yıl boyunca çoğunlukla Rusya ve Slav tarihine ilişkin yüzlerce makaleden oluşan uydurma tarih yazdığı ortaya çıktı. Skandal yien platforma yazan başka bir yazar tarafından farkedildi. Çinli ev kadını platformdan atıldı, ancak Çin Wikipediasında gerçekte yaşanmamış tarihi olayları konu alan 200’den fazla makale yayımladı ve 100’ü aşkın makaleye de katkıda bulundu. 'Zhemao' Rus tarihiyle ilgili de uydurma kelimeler girmiş.

İnternet ansiklopedisi Wikipedia'da yaşanan bir skandal, dünya çapında şaşkınlığa neden oldu. 'Zhemao' takma dını kullanan Çinli bir ev kadınının uydurma tarih bilgileri dolu 200’den fazla makale yazdığı ve 100’ü aşkın makaleye de katkıda bulunduğu ortaya çıktı.'Zhemao' takma adını kullanan gizemli bir Çinli, 10 yılı aşkın süredir Wikipedia’da yazdığı sahte yazılarla adeta fantastik bir evren yarattı.

İndependent Türkçe'nin aktardığına göre, Çin Wikipediasında gerçekte yaşanmamış tarihi olayları konu alan 200’den fazla makale yayımlayan ve 100’ü aşkın makaleye de katkıda bulunan yazar, sonunda siteden atıldı.

EN ÇOK RUS TARİHİYLE İLGİLENDİ

Çinli kadının çevrimiçi ansiklopediye özellikle Rus tarihiyle ilgili tamamen uydurma siyasi figürler ve savaşlar hakkında milyonlarca kelime girdiği belirlendi. Zhemao bu yazılarda madeni paralar ve yemek kaplarına dair arkeolojik buluntularla ilgili ayrıntılar da uydurmuştu. Yazılarda ele alınan konularsa Slav halkları arasındaki rekabetlerden Çin Hanedanlığı’na dair hikayelere kadar uzanıyordu.

SKANDALI YİNE BAŞKA BİR YAZAR FARKETTİ

Yifan adını kullanan bir fantastik romancı, söz konusu yazıların anormal olduğunu fark eden ilk kullanıcılardan biri oldu. "Bunlar, İngilizce Wikipedia'dan ve hatta Rusça Wikipedia'dan daha ayrıntılıydı" diyen Yifan, sözlerini şöyle sürdürdü: İngilizce-Rus Wikisinde olmayan karakterler Çin Wikisinde yer alıyordu. Bu karakterler gerçek tarihi figürlerle karıştırılmıştı. Bu da gerçeği sahtesinden ayırt etmeyi zorlaştırıyordu.

"YALAN YALANI BESLEDİ, AKADEMİK ÇEVRE DAĞILDI”

Wikipedia’nın sahteciliği fark etmesinin ardından Zhemao, halka açık bir özür metni yayımladı.
"Yalan yalanı besledi" diyen kadın, sözlerini şöyle sürdürdü: “İlk başta yazdığım yüz binlerce kelimeyi silmek istemedim. Ama sonunda milyonlarca kelimeyi silmek zorunda kaldım. Üstelik akademik bir çevre benim yüzümden dağıldı.”

Lise mezunu bir ev hanımı olduğunu aktaran Zhemao, şöyle ekledi: “Sebep olduğum sorunu telafi etmek zor, bu yüzden belki de kalıcı bir yasak tek seçenek.”

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN