DSÖ'den maymun çiçeği virüsü açıklaması: Merkez üssü...

DSÖ'den maymun çiçeği virüsü açıklaması: Merkez üssü...

DSÖ Avrupa Direktörü Dr. Hans Kluge, dünyada geçen aydan beri yayılarak artış gösteren Afrika kökenli maymun çiçeği virüsünün şimdiye kadar doğrulanan yaklaşık 1600 vakadan yüzde 85'inin Avrupa'da bulunduğunu belirterek merkez üssünün Avrupa olduğunu belirtti.

Afrika kökenli maymun çiçeği virüsünün Avrupa'daki yayılımına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Direktörü Dr. Hans Kluge, virüsün Avrupa genelinde 25 ülkede yayıldığını belirtti.

Şimdiye kadar doğrulanan 1600'den fazla vakadan yüzde 85'inin Avrupa'da bulunduğunu, bu kıtanın virüsün merkez üssü olmayı sürdürdüğünü açıkladı.

ACİL DURUM KOMİTESİ 23 HAZİRAN'DA TOPLANACAK

Virüsün yayılmasının artık risk taşımaya başladığının altını çizen Kluge, DSÖ Acil Durum Komitesinin bu konuyu masaya yatırmak üzere 23 Haziran'da toplanacağı bilgisini paylaştı.

Kluge, "Virüsün dolaşımı devam ettikçe taşıdığı risk de o kadar büyük olacak ve endemik olmayan ülkelerde güçlü bir zemin edinecektir." açıklamasında bulundu.

BÖLGESEL SORUNLARIN NE KADAR ÇABUK DÜNYAYI SARABİLECEĞİNİ BİZE GÖSTERİYOR

DSÖ üyesi ülkelere maymun çiçeği salgınını kontrol etmek için acil tedbir alma çağrısında bulunan Kluge, "Maymun çiçeği yıllar boyunca Batı ve Orta Afrika'da endemik haldeydi ve dünya bu virüsü dikkate almadı. Şimdi virüsün Avrupa ve diğer kıtalarda yayılıyor olması, bölgesel sorunların ne kadar çabuk dünyayı sarabileceği gerçeğini bize gösteriyor." ifadesini kullandı.

DSÖ'den dün yapılan açıklamada, maymun çiçeğinin endemik olmadığı 39 ülkede toplam 1600'ün üzerinde vakanın doğrulandığı açıklanmıştı.

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN