Back To Top
Dünyanın en hızlı treni Alfa-X, Japonya'da test ediliyor

Dünyanın en hızlı treni Alfa-X, Japonya'da test ediliyor

 - Son Güncelleme: 13.05.2019 Pazartesi 17:02
Yükleniyor...
- A +

Şimdiye kadar üretilen en hızlı treni Alfa-X, Japonya'da test ediliyor. Trenin saatte 360 km hıza erişebilen Çin'in Fuxing trenini geçmesi bekleniyor.

Japonya, şimdiye kadar üretilen en hızlı ‘mermi trenin’ testlerine başladı.

Saatte 360 km hıza erişebilen ve Çin'in rekortmen treni Fuxing'i geride bırakması beklenen dünyanın en hızlı treni ‘Alfa-X’ Japonya’da görücüye çıktı. Üç yıl sürecek testlere başlayan trenin, 2030 yılında operasyonel yetkinliğini tamamlayıp hizmet vermesi bekleniyor.

İKİ KENT ARASI 4,5 SAATE DÜŞECEK

Trenin maksimum hızına ulaşması durumunda başkent Tokyo ile ülkenin kuzeyindeki Sappora kenti arasındaki mesafenin yarıya, sadece 4.5 saate inmesi bekleniyor.

22 METRELİK SİVRİ BURUN

ALFA-X, 10 vagona ve yaklaşık 22 metrelik sivri bir buruna sahip. Bu tasarım, yüksek hızlarda sesi ve basıncı azaltması ve tünellere girişin daha güvenli olması için yapıldı.

Japonya, geçtiğimiz sene Shinkansen N700S modelinin testlerine başlamıştı. Bu modelin 2020 yılı itibarıyla kullanıma sokulacağı ve Tokyo Yaz Olimpiyatları'nda hizmet vereceği açıklanmıştı.

Dünyadaki en yüksek hıza ulaşan trenler, saatte 200 km ile yine Japonya ve Fransa’da bulunuyor. Fransa ve İngiltere’yi bağlayan Eurostar, saatte 185 km hız yapıyor.

 

 

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN