Back To Top
Ehud Barak: Netanyahu kazanırsa demokrasi tehlikeye girer

Ehud Barak: Netanyahu kazanırsa demokrasi tehlikeye girer

 - Son Güncelleme: 15.09.2019 Pazar 12:40
Ehud Barak: Netanyahu kazanırsa demokrasi tehlikeye girer
- A +

İsrail Demokratik Birliği'nin Tel Aviv'de düzenlediği seçim mitinginde skandal seçim vaadiyle oy toplamaya çalışan Başbakan Netanyahu hedef alındı. Mitinge katılan eski İsrail Başbakanı Barak "Bu seçim İsrail demokrasisi için büyük önem arzediyor. Salı günkü seçimleri Netanyahu kazanırsa İsrail demokrasisi tehlikeye girer" ifadelerini kullandı.

Eski İsrail Başbakanı Ehud Barak, salı günü yapılacak genel seçimlerde mevcut Başbakan Binyamin Netanyahu'nun kazanması durumunda 'ülkedeki demokrasinin' tehlikeye gireceğini söyledi.

İsrail Demokratik Birliğinin Tel Aviv'de düzenlediği seçim mitinginde Netanyahu hedef alındı.

Mitinge katılan göstericiler, üzerinde 'suç bakanı', 'yalancı', 'yozlaşmış başbakan' ve 'demokrasi kazansın' gibi Netanyahu'yu suçlayan afiş ve dövizler taşıdı.

19-09/15/basliksiz-1-1568524344.jpg

'SANDIKLARDA YOLSUZLUK YAPILDI' İDDİASI

Eski Başbakan Barak, mitingde yaptığı konuşmada, Netanyahu'nun seçimleri kaybetmesi halinde sandıklarda yolsuzluk yapıldığını iddia edeceğini öne sürdü.

İsrailli seçmene sandığa gitme çağrısında bulunan Barak, "Bu seçim İsrail demokrasisi için büyük önem arz ediyor. Salı günkü seçimleri Netanyahu kazanırsa İsrail demokrasisi tehlikeye girer." dedi.

"İSRAİL DEMOKRASİSİNİ KORUMAK İSTİYORUZ"

Öte yandan miting sonrası konuşan İsrail Demokratik Birliğinin önde gelen isimlerinden İsrailli Milletvekili Stav Shaffir, 17 Eylül'deki seçimlerin İsrail'deki demokrasi mücadelesi için şans olduğunu söyledi.

19-09/15/basliksiz-1-1568524360.jpg

Shaffir, İsraillilerin büyük bir kısmının güçlü demokrasiden yana olduğunu belirterek, Netanyahu hükümetinin yolsuzluğa bulaştığını ve bu nedenle ülke demokrasisinin tehlikede olduğunu ifade etti.

Salı günkü seçimlerde sandığa gitme oranının ülkenin geleceği açısından büyük önem arz ettiği ve oy kullanma oranının çok yüksek olacağını ümit ettiğini vurgulayan Shaffir, "Çok sayıda seçmen oy kullanırsa Netanyahu hükümetini değiştirebilir ve böylece İsrail demokrasisini koruyabiliriz." dedi.

"İSRAİLLİLERİN ÇOĞU İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜMDEN YANA"

İsraillilerin büyük bir bölümünün mevcut hükümetin politikalarına karşı olduğunu dile getiren Shaffir, "İsraillilerin büyük bir kısmı barıştan ve Filistinliler ile iki devletli çözümden yana." diye konuştu.

Shaffir, salı günkü seçimi barıştan yana olan İsrailliler için kazanacaklarını ifade ederek, "Netanyahu'nun kazanmaması için gereken neyse yapacağız." şeklinde konuştu.

TEL AVİV/AA

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN