Back To Top
Erdoğan: Münbiç'te güvenliği devralmaya hazırız

Erdoğan: Münbiç'te güvenliği devralmaya hazırız

 - Son Güncelleme: 21.01.2019 Pazartesi 03:30
Erdoğan: Münbiç\'te güvenliği devralmaya hazırız
- A +

 Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump ile telefonda görüştü. Erdoğan Trump'a, "Münbiç'te güvenliği vakit kaybetmeden devralmaya hazırız" dedi. Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada ise, iki liderin Suriye'nin kuzeydoğusundaki güvenlik endişelerini gidermek için uzlaştığı belirtildi.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Erdoğan ve Trump arasında gerçekleşen telefon görüşmesinde, ikili ilişkilerin yanı sıra Suriye'de yaşanan son gelişmeler ele alındı.

Görüşmede, geçen hafta Münbiç'te yaşanan menfur terör saldırısında hayatını kaybeden Amerikalı personel için taziyelerini ileten Erdoğan, bu elim olayın, ABD'nin Suriye'den çekilme kararını etkilemeye yönelik bir provokasyon olduğunu ifade etti.

Erdoğan, Türkiye'nin Münbiç bölgesinde güvenliği vakit kaybetmeden devralmaya hazır olduğunu, PKK ve PKK'nın Suriye'deki uzantılarının Suriye'nin kuzeydoğusunu istikrarsızlaştırmaya dönük eylemlerine izin verilmeyeceğini vurguladı. 

İki lider, DEAŞ terör örgütünün Suriye'deki kalıntılarını temizlemek ve tekrar ortaya çıkmasını önleyecek tedbirleri ortaklaşa almak konusunda mutabık kaldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başkan Trump, güvenli bölge hakkında Türkiye ve ABD'nin Genelkurmay Başkanları arasında başlayan istişarelerin hızlandırılarak devam etmesi ve ikili ticaret hacminin artırılması hususlarında görüş birliğine vardı.

BEYAZ SARAY: İKİ LİDER UZLAŞTI

Beyaz Saray, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Trump'ın görüşmesine ilişkin açıklama yaptı.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada iki liderin Suriye'nin kuzeydoğusundaki güvenlik endişelerini gidermek için uzlaştığını belirtti.

Liderlerin Suriye'de kalan terör unsurlarının temizlenmesinin önemine değindiği açıklandı. 

Yapılan açıklamada Erdoğan ve Trump'ın iki ülkenin ekonomik ilişkilerinin genişletilmesini görüştüğü belirtildi.

ANKARA/AA

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN