Felaket senaryosunda hayatta kalacak 5 ülke belli oldu

Felaket senaryosunda hayatta kalacak 5 ülke belli oldu

İngiltere'de yapılan bir araştırmaya göre, ekonomi, çevresel faktörler veya yeni bir pandemi senaryosunda hayatta kalacak ilk ülke Yeni Zelanda olacak. Yeni Zelanda'yı, İzlanda, Birleşik Krallık, Tazmanya ve İrlanda izledi.

İngiltere'deki Anglia Ruskin Üniversitesi'nin bünyesindeki Küresel Sürdürülebilirlik Enstitüsü'ndeki araştırma, enerji kullanımına dayalı sanayi toplumunun insanlık tarihinin diğer dönemleriyle çelişki içinde olduğu ve bu durumun yol açtığı çevresel zarar nedeniyle risk altında olduğu tezine dayanıyor.

ÇÖKÜŞ CANKURTARANLARI

Araştırmacılar, ağır bir mali kriz, iklim değişikliğinin olumsuz etkileri, doğaya zarar verilmesi ve/veya Kovid-19'dan daha kötü bir pandemiden kaynaklanacak şokların küresel ölçekte bir toplumsal çöküşe yol açabileceğini belirtti. Araştırmada, bu tür toplumsal çöküşlerin en ağır etkilerinden muaf kalacak ve bu sayede nüfuslarını koruyabilecek yerler 'çöküş cankurtaranları' olarak tanımlandı.

DÜŞÜK NÜFUS YOĞUNLUĞU OLAN ADALAN İLK BEŞTE

Böylesi bir çöküşe karşı en dirençli olabilecek yerler de, halkları için gıda üretme, sınırlarını istenmeyen kitlesel göçten koruma, elektrik şebekesini ayakta tutma ve üretimin bir kısmını sürdürme becerileri üzerinden belirlendi. Ilıman iklimlere ve düşük nüfus yoğunluklarına sahip adalar, ilk beşte yer aldı.

İLK SIRA YENİ ZELANDA'NIN

Yeni Zelanda'nın, böyle bir senaryoda jeotermal ve hidroelektrik enerji, geniş tarım arazileri ve düşük nüfus yoğunluğu sayesinde çok az etkilenerek en fazla ayakta kalma potansiyeline sahip yer olduğu tespit edildi. Araştırmacılardan Prof. Aled Jones, bu sonuca şaşırmadıklarını söyledi. Yeni Zelanda'yı, İzlanda, Birleşik Krallık, Tazmanya ve İrlanda izledi.

Şimdiden karmaşık toplumlara sahip büyük ada ülkelerinin 'dirençli' olmasının doğal olduğunu belirten Jones, Birleşik Krallık'ın listede yer almasını ise şaşırtıcı bulduklarını ekledi. Jones, "İngiltere'nin yoğun bir nüfusu var, üretim geleneksel olarak ülke dışında, yenilenebilir teknolojiyi en hızlı geliştiren yer değil ve şu an kendi gıdasının sadece yüzde 50'sini üretiyor. Fakat şoklarda ayakta kalabilme potansiyeli var" dedi.

"HEPSİNİN AYNI YIL OLMAMASI İÇİN BİR SEBEP YOK"

Araştırmada, ekonomik verimliliğe öncelik veren küreselleşmiş bir toplumun direnci düşürdüğü ve ülkelerin gıda ile başka hayati sektörlerde ülkelerin yedek kapasiteye sahip olması gerektiği belirtildi. Jones, son yıllarda küresel ölçekte gıda kayıpları, mali bir kriz ve pandeminin yaşandığını belirterek, "Bunların hepsinin aynı anda yaşanmamış olması nedeniyle şanslıyız ama hepsinin aynı yıl olmaması için bir sebep yok" ifadelerini kullandı.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN