Back To Top
Fener'den ayrılan Rus Ortadoks kiliseleri Moskova'ya bağlandı

Fener'den ayrılan Rus Ortadoks kiliseleri Moskova'ya bağlandı

 - Son Güncelleme: 09.09.2019 Pazartesi 12:35
Fener\'den ayrılan Rus Ortadoks kiliseleri Moskova\'ya bağlandı
- A +

İstanbul Fener Rum Patrikhanesi'nden ayrılan Rus Ortodoks kiliseleri Moskova Patrikhanesi ile birleşme kararı aldı. Fener, 2018'de Batı Avrupa Rus Ortodoks kiliselerinin statüsünü yeniden düzenleme kararı almış, söz konusu düzenleme sonrası iki patrikhane arasında gerginlik yaşanmıştı.

Merkezi Fransa'nın başkenti Paris'te olan Batı Avrupa'daki Rus Ortodoks kiliselerinin başpiskoposluğu, İstanbul Rum Ortodoks Patrikhanesi ile yaşanan gerginlik sonrası Moskova Patrikliği ile birleşme kararı aldı.

Başpiskoposluk cumartesi günü düzenlenen olağanüstü genel kurul toplantısında yapılan oylamada, Moskova Patrikliği ile birleşme projesini yüzde 58 oy çoğunluğu ile kabul etti.

Başpiskoposluk 1917 Bolşevik Devrimi sonrası batıya sürgüne gönderilen Rusları temsil ediyordu. 1931'de İstanbul Fener Rum Patrikhanesi tarafından kontrol edilmeye başlanan Rus Ortodoks kiliseleri başpiskoposluğu özerkliğini koruyordu.

İstanbul Fener Rum Patrikhanesi 2018'de Batı Avrupa Rus Ortodoks kiliselerinin statüsünü yeniden düzenleme kararı almıştı.

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN