Back To Top
Filistin'den müzakere yorumu: Netanyahu yeniden gelirse sıfır

Filistin'den müzakere yorumu: Netanyahu yeniden gelirse sıfır

 - Son Güncelleme: 16.01.2020 Perşembe 08:41
Filistin\'den müzakere yorumu: Netanyahu yeniden gelirse sıfır
- A +

İsrail'deki seçim süreci hakkında konuşan Filistin Dışişleri Bakanı Maliki ''Seçimlerden aynı sonuç çıkar ve Netanyahu iktidara tekrar gelirse İsrail ile müzakerelere yeniden başlama olasılığı neredeyse sıfır. Netanyahu iktidarda olduğu sürece İsrail ve Filistin arasında müzakerelerin yeniden başlamasını beklemiyoruz'' yorumunda bulundu.

Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki, BM Genel Merkezi'nde, ülkesinin başkanlığını yaptığı gelişmekte olan ülkelerin oluşturduğu G77+Çin Grubu'nun dönem başkanlığını Latin Amerika ülkesi Guyana'ya devrettikten sonra gazetecilerin sorularını  cevapladı.

İsrail siyasetindeki belirsizliğin ve çıkmazın müzakerelerin yeniden başlamasına etkisini değerlendiren Maliki, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'yu iktidardayken müzakerelerin yeniden başlamasına yönelik 'tüm umutları öldürmekle'' suçladı.

"O MÜZAKERELE İNANMIYOR"

Maliki ''Netanyahu iktidarda olduğu sürece İsrail ve Filistin arasında müzakerelerin yeniden başlamasını beklemiyoruz. O müzakerelere inanmıyor, statükonun devamına ve daha fazla Filistin toprağının ilhakına inanıyor. Seçimlerden aynı sonuç çıkarsa ve Netanyahu iktidara tekrar gelirse İsrail ile müzakerelere yeniden başlama olasılığı neredeyse sıfır.'' diye konuştu. 

"ONLARA İNANMIYORUM"

Trump yönetiminin "İsrail'deki seçimlerin ardından Orta Doğu Barış Planını açıklamasını bekleyip beklemediği" sorusu üzerine ise Maliki, '' Bunu defalarca söylediler ve söylediklerini yerine getirmediler. Onlara (Trump yönetimi) inanmıyorum. Siz de aynı sözü defalarca duydunuz bu sefer neden inanasınız ki? Şimdi farklı olan ne? Ortada bir planın olduğundan şüpheliyim.'' değerlendirmesinde bulundu.

Maliki, New York ziyareti sırasında herhangi bir ABD'li yetkiliyle görüşüp görüşmediği sorusuna da ''hayır'' cevabını verdi. 

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER/AA

 

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN