11.12.2019  16:06

Fransa'da emeklilik reformu açıklamsına grev karşıtı liberal sendika bile tepki gösterdi

Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un akaryakıt vergisine karşı başlayan Sarı Yelekler protestolarını emeklilik reformuna karşı genel grev takip ederken, hükümetten halkın öfkesine meydan okuyan sunum geldi. Başbakan Philippe'in bugün açıkladığı emeklilik reformuna sendikalar isyan ederken, genel grev sürüyor ve yarın büyük protestoya hazırlanılıyor.

+
-

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un ısrar ettiği emeklilik reformu planının son hali, Başbakan Edouard Philippe tarafından "Adaleti sağlayacak" savunusuyla açıklandı.

Herkes için aynı şekilde geçerli bir emeklilik sistemi kurmanın zamanının geldiğini söyleyen Başbakan Philippe, "Nesillerarası yeni bir antlaşma öneriyoruz. Puan tabanlı, maaşa ayarlı sistem herkes için aynı olacak" dedi.

TAM EMEKLİLİK MAAŞI ALMA YAŞI 64

Özel emeklilik rejimlerini sona erdireceklerini ve yeni sistemden en kazançlı çıkacakların kadınlar olacağını belirten Philippe, yeni sisteme göre tam emeklilik maaşı alma yaşının 64'e çıktığını ve süresini tamamlayanlara en düşük olarak 1000 euro emeklilik maaşının garanti edildiğini duyurdu.

Günlerdir süren grev ve protestolar karşısında Macron yönetiminin bazı göstermelik adımlar atması, sendikaların öfkesini yatıştırmaya yetmedi.

YENİ SİSTEMDE NE VAR NE YOK

* Emeklilik yaşı kağıt üzerinde yükseltilmedi. Ama resmi emeklilik yaşı 62 olarak kalsa da, hükümet emekçileri 'indirim ve prim sistemi' kullanarak en az 64 yaşında dek çalışmaya teşvik edecek. 62 yaşından sonra da çalışanlar ek puanlar üzerinden prim kazanacak, 62 yaşında emekli olanlar ise daha az maaş alacak.

* Emeklilik reformu planının tam manasıyla uygulanacağı grup, 2022'den itibaren emek piyasasına girecek olanlar.

* 1975'ten önce doğanlar, yeni sistemden hiçbir şekilde etkilenmeyecek.

* 1975'ten itibaren doğanlar kısmen etkilenecek. Onların kariyeri 2025'e kadar eski sisteme göre, 2025'ten itibaren yeni sisteme göre hesaplanacak.

* "Herkese eşit" vurgusuna rağmen, yeni sistem, askerler, itfaiyeciler ve polislerin eski sistemden gelen erken emeklilik haklarına dokunmuyor. 

* Zor meslekler yapanlar ya da zorlu koşullarda çalışanlar, örneğin gece hemşireleri, iki yıl erken emeklilik hakkına sahip olacak. 

* Herkese eşit sistemle, 50'li yaşların başında emeklilik sağlayabilen 42 özel rejim sona erdirilecek.

* Seçilmiş yetkililer ve bakanlar, her Fransa vatandaşıyla aynı muameleye tabi olacak. 

* Çocuk bakmak için kariyerlerine ara veren kadınlara daha adil muamele getirilmeye çalışılacak.

'REFORMUN ADİL OLDUĞUNA İNANIYORUM'

Paketin bakanlara 22 Ocak'ta sunulacağını ve parlamentoda şubat sonunda tartışılmaya başlanacağını belirten Fransa Başbakanı, "Bu reformun adil olduğuna inanıyorum ve tamama erdirmeye kesinlikle kararlıyım" vurgusu yaptı. 

SOLCU SENDİKA: ŞAKA GİBİ

Buna karşı sendikaların genel grev kararlılığı yüzünden özellikle toplu taşımanın durmasıyla Fransa'da hayat felç olmuş durumda. Radikal sol eğilimli sendika CGT, Philippe'i emekçileri duymazdan gelmekle suçladı. 

CGT Başkanı Philippe Martinez, başbakanın emeklilik reformu açıklamasına "Şaka gibi, özellikle de buna karşı mücadele edenlerle alay ediyor" diye çıkıştı.

LİBERAL SENDİKA: ÇİZGİ AŞILDI

Özel sektörde etkili olan reform yanlısı sendika CFDT de bugüne dek grevlere katılmamış olmasına rağmen plana tepki gösterdi. 

Tam emeklilik maaşı alabilmek için yaş ortalamasının 64'e yükseltilmesiyle kırmızı çizginin aşıldığını söyleyen CFDT Başkanı Laurent Berger, bundan sonra eylemlere katılıp katılmamakla ilgili karar alacaklarını belirtti. 

Emekçilerin 7 gündür sürdürdüğü greve öğrenciler de destek verirken, sendikalar salı ve geçen perşembe günü düzenlenen kitlesel protesto gösterileri için yarın ve 17 Aralık'ta tekrar sokağa dökülme çağrısı yaptı.

 

GÜNÜN VİDEOSU

Depremzede anneden yürekleri dağlayan feryat

Başkale''deki depremde eşi ve çocukları hayatını kaybeden kadının feryadı, izleyenlere duygu dolu anlar yaşattı.

DİĞER HABERLER
Van'da bir deprem daha
Doğum günü pastası hastanelik etti
Mardin'de koronavirüs şüphesi
İnsanlar dünden beri dışarıda kalıyorlar
Çocuklarımız kime emanet!
Pilot adliyelik
'Art Alan' sergisi Manisa'da