Back To Top
Fransız Bakan'dan iyimser cevap: Grevlerin etkisi sınırlı olacak

Fransız Bakan'dan iyimser cevap: Grevlerin etkisi sınırlı olacak

 - Son Güncelleme: 14.01.2020 Salı 16:51
Fransız Bakan\'dan iyimser cevap: Grevlerin etkisi sınırlı olacak
- A +

Fransa Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire, emeklilik reformuna karşı başlatılan ve 41 gündür devam eden grevlerin ülke ekonomisine etkisinin sınırlı olacağını söyledi ve ekledi: Reform emeklilik hususunda adil bir sistem getirecek.

 Fransa Ekonomi Bakanı Bruno  Le Maire, CNews kanalında grev ve gösterilere neden olan emeklilik reformuna ilişkin açıklamalarda bulundu. 

Reformun emeklilik hususunda adil bir sistem getireceğini savunan Le Maire, reforma karşı çıkanları eleştirerek, sendikaların hükümet ile anlaşma yoluna gitmesi gerektiğini belirtti. 

FRANSIZ BASINI: 740 MİLYONLUK ZARAR VAR

Le Maire, ülkesinin ekonomisinin güçlü ve bu krizi atlatabilecek kapasiteye sahip olduğunu savunarak, "Grevlerin ülke ekonomisine etkisi sınırlı olacak" dedi. 

Fransız basınında yer alan haberlere göre grevler nedeniye Paris'teki restoran ve oteller 740 milyon avro zarar etti. 

Grevler Fransa Ulusal Demir Yolları Şirketinin (SNCF) günde 20 milyon avro zarar etmesine neden olurken, şirketin şimdiye kadar toplam zararı 820 milyon avroyu buldu.

NE OLMUŞTU?

Paris başta olmak üzere ülke genelinde reforma karşı 5 Aralık'tan bu yana farklı günlerde birçok protesto gösterileri düzenlenmişti. Zaman zaman şiddete dönüşen eylemlerde AA Foto Muhabirleri Mustafa Yalçın ve Dursun Aydemir polisin müdahalesi sonucu yaralanmıştı.

Fransa Başbakanı Edouard Philippe, emeklilik reformunda işçilerin tam emeklilik maaşı alabilmesi için öngörülen 64 yaş uygulamasından geçici olarak vazgeçildiğini açıklamıştı. 

Macron yönetimi reformun hayata geçirilmesi konusunda ısrar ederken, sendikalar reformun geri çekilmesini istiyor. 

Sendikalardan 16 Ocak'ta reforma karşı ülke genelinde yeniden gösteri çağrısı yapılmıştı. Son yapılan ankete göre, Fransızların yüzde 75'i reformun geri çekilmesini veya değiştirilmesini istiyor.

PARİS/AA

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN