Back To Top
Güney Kore'de kürtaj kararı: Anayasaya aykırı

Güney Kore'de kürtaj kararı: Anayasaya aykırı

Güney Kore\'de kürtaj kararı: Anayasaya aykırı
- A +

Güney Kore'de Anayasa Mahkemesi, ülkede yıllardır uygulanan kürtaj yasağının anayasaya aykırı olduğuna hükmetti. Mahkemenin önünde toplanan kürtaj karşıtları kararı gözyaşlarıyla karşılarken, kürtaj yanlıları kutlama yaptı.

Güney Kore'de Anayasa Mahkemesi, ülkede yıllardır uygulanan kürtaj yasağının anayasaya aykırı olduğu yönünde karar aldı.

Yonhap'ın haberine göre, Güney Kore'de 9 yargıcın görev yaptığı Anayasa Mahkemesi, ülkede 1953'ten bu yana yürürlükte olan kürtaj yasağının, anayasayla bağdaşmadığına hükmetti. 

Mahkeme, parlamentodan kürtaj yasağını 2020 sonuna kadar hafifletecek yasal düzenlemeye gitmesini de istedi. Anayasa Mahkemesinin, davacının kürtajla ilgili mevcut yasanın, kadının özgür iradesini kullanma hakkını ihlal ettiği yönündeki görüşüne katıldığı belirtildi. 

Güney Kore'de kadınların, tecavüz sonucu gebe kalmaları gibi çok az sayıda istisnai durum dışında kürtaj yaptırması yasak. Mahkemenin önünde toplanan kürtaj karşıtları kararı gözyaşlarıyla karşılarken, kürtaj yanlıları kutlama yaptı. 

SEUL/AA

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN