Back To Top
Gürültü kirliliğine radar temizliği

Gürültü kirliliğine radar temizliği

 - Son Güncelleme: 23.04.2019 Salı 03:13
Gürültü kirliliğine radar temizliği
- A +

İsviçre araçların yol açtığı gürültü kirliliğine karşı radar önlemi aldı. Polis tarafından denetlenecek radar uygulamasında şimdilik tek sorun yasal bir gürültü limitinin olmaması.

KARAR/ALMANYA

Cenevre sakinlerinin yüzde 60’ı kentlerinde araçların yol açtığı gürültü kirliliğinden rahatsız. Özellikle modifiye edilmiş araçların yaydığı gürültü ençok şikayet edilen konuların başında geliyor. Cenevre Parlementosu trafik polislerinin bu sorunla mücadele etmesi için yasal düzenleme yaptı. Parlemento tarafından alınan bir kararda hükümete  ‘gürültü  radarı’ geliştirmesi için görev verildi. Gürültü radarları tıpkı hız sınırını aşan araçları tespit eden radarlar gibi çalışacak. Gürültü sınırını aşan araçları tespit eden radarlar henüz piyasada yok.  Bu radarlarların aşılan gürültü sınırını tespit etmek yanında, gürültü kaynağını da tespit etmek gibi teknik özellikleri olması gerekiyor. Diğer bir teknik sorun ise Cenevre için henüz yasal olarak tespit edilmiş olan bir gürültü sınırı olmaması. Öte yandan traktörler gibi fazla gürültü yapan araçların da bu radar tarafından tanınarak ‘istisna’ yapılması gerekiyor.  Bütün bu kriterleri yerine getiren gürültü radarlarının geliştirilmesinin iki üç yıl sürmesi bekleniyor. İsviçre Gürültü Ligi (Laermlige Schweiz) projeye destek veren kuruluşlardan biri. Bu dernek araçlar ve motorlar için gürültü sınırının 80 desibel olmasını talep ediyor.  Normal araçların çıkardığı gürültü ise bu sınırın çok altında.  Almanya’da da gürültü sorunu vatandaşların tepkisini çekiyor. Özellikle güneşli havalarda bir araya gelen motor konvoylarını geçtiği bölgeler yoğun gürültüye maruz kalıyor. Polis bu durumlarda müdahelede bulunsa da yasal sınırlar belli olmadığı için çoğu kez ceza kesilemiyor.

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN