Hamaney 'dış güçler' demişti! İran'daki protestolar istifa getirdi

Hamaney 'dış güçler' demişti! İran'daki protestolar istifa getirdi

İran'da 10 katlı binanın çökerek birçok ölüme sebep olmasının ardından ülkede patlak veren halk isyanına, dini lider Hamaney "dış güçler destekliyor" yorumunu yaptı. Binanın yapımına izin verdiği için tutuklanan Abadan Belediye Başkanı Hüseyin Hamidpur ise görevinden istifa etti.

SELMAN CÖMERT

İran Dini Lideri Ayetullah Ali Hamaney, Cumartesi günü yaptığı açıklamada, "düşmanların" İslam Cumhuriyeti'ni devirmek için İran'da huzursuzluğu tetiklediğini söyledi. Hamaney, geçen haftanın başında, onlarca kişinin yaşamını yitirmesine neden olan 10 katlı iş merkezinin çökmesinden sonra başlayan protestoları "dış güçlerin" desteklediğini öne sürdü.

38 kişinin ölümüne neden olan 10 katlı binanın yapımına izin verdiği gerekçesiyle tutuklanan Abadan Belediye Başkanı Hüseyin Hamidpur görevinden istifa etti.

'HALK PROTESTOLARI DÜŞMANLARIN EN ÖNEMLİ UMUDU'

Reuters'te yer alan habere göre Hamaney, televizyonda yaptığı bir konuşmada, "Bugün düşmanların ülkeye darbe vurma konusundaki en önemli umudu halk protestolarına dayanıyor... Ancak düşmanların hesapları, tıpkı öncekilerde olduğu gibi, tutmayacak" dedi.

Geçen hafta İran'ın güneybatısındaki Huzistan eyaletine bağlı Abadan'da onlarca kişinin ölümüne neden olan 10 katlı iş merkezinin çökmesi hükümet karşıtı protestoları da beraberinde getirmişti.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN