17.01.2020  09:23

Son dakika! Hamaney'den 8 yıl sonra cuma hutbesi: Trump, bir palyaço!

Tahran'da 8 yıl sonra ilk kez cuma namazı kıldıran İran'ın dini lideri Hamaney, ABD'ye yönelik saldırıları 'Allah'ın eli' diye niteledi, Trump'a içinse 'Trump, bir palyaço' ifadesini kullandı.

+
-

ABD Başkanı Trump'ın öldürülen Kasım Süleymani için küfürlü sözlerine İran'dan cevap geldi. 

Başkent Tahran'da 8 yıl sonra ilk kez cuma namazı kıldıran dini lider Hamaney, ABD'ye yönelik saldırıları 'Allah'ın eli' diye niteledi, ABD Başkanı içinse 'Trump, bir palyaço' ifadesini kullandı.

İmam Humeyni Musalla Camii'nde ve etrafta toplanan binlerce kişinin attığı 'Amerika'ya ölüm, Allah büyüktür' sloganlarının ardından sözü alan Hamaney, Irak'taki ABD üslerine düzenlenen saldırıları işaret ederek "İran'ın bir dünya gücüne böylesi bir tokat atacak güçte olduğu gerçeği, Allah'ın elini gösteriyor" dedi.

20-01/17/ana-manset-2-1579257627.jpg

"İRANLILARA İHANET EDEN BİR PALYAÇO"

Trump için 'palyaço' ifadesini kullanan Hamaney, onun 'İran halkını destekliyor gibi göründüğünü ancak zehirli hançerle sırtlarından bıçakladığını' söyledi.

Süleymani'yi öldüren ABD'nin 'terörist doğasını' ortaya koyduğunu belirten Hamaney, Ukrayna uçak kazasının ardından düzenlenen protestoların 'Süleymani suikastini gölgelediğini' söyledi.

İran'ın bu krizden günler sonra Ukrayna Havayolları'na ait uçağı 'yanlışlıkla' düşürmesine ilişkin itirafına da değinen Hamaney, bunun bir trajedi olduğunu ancak İran'ın düşmanları tarafından 'kullanıldığını' vurguladı.

20-01/17/ana-manset-2-1579257642.jpgİran lideri Ali Hamaney, Tahran İmam Humeyni Musallası'nda 8 yıl aradan sonra okuduğu ilk cuma hutbesinde gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

"İRANLILARA DİZ ÇÖKTÜREMEYECEK KADAR ZAYIFLAR"

İngiltere, Almanya ve Fransa'ya da seslenen Hamaney, bu ülkelerden gelen 'nükleer anlaşma' baskıların işe yaramayacağını söyledi. "Batılı ülkeler, İranlılara diz çöktüremeyecek kadar zayıf" diyen Hamaney, İran'ın müzakereye hazır olduğunu ancak ABD ile masaya oturmayacaklarını dile getirdi.

Hutbede Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Meclis Başkanı Ali Laricani ve Yargı Erki Başkanı İbrahim Reisi ile diğer yetkililer de hazır bulundu. Daha önce cuma namazının ardından Tahran'da yapılacağı duyurulan gösteri de iptal edildi. 

NE OLMUŞTU?

ABD'nin anlaşmadan tek taraflı olarak çekilmesinin ardından İran da nükleer anlaşmanın hükümlerine uymayacağını açıklamıştı.

Hamaney, cuma namazını en son İslam Devrimi'nin 33'üncü yıldönümü nedeniyle 2012'de kıldırmıştı. Hamaney ancak önemli bir mesaj vermek istediği zamanlarda buna başvurduğu, dolayısıyla sembolik açıdan önemli olduğu belirtiliyor.

Hamaney, Şubat 2012'de verdiği son vaazda İsrail'i bölgenin 'kanserli tümörü' olarak nitelemiş ve ülkeye meydan okuyacak herkesi destekleme sözü vermişti. Ayrıca İran'ın nükleer programı nedeniyle ABD'nin herhangi bir saldırıda bulunması halinde '10 katı' zarar göreceğini söylemişti.

GÜNÜN VİDEOSU

Esad''a ağır darbe böyle vuruldu

İdlib''deki operasyonlarda 17 günde bin 709 rejim askeri, 55 tank, 3 helikopter, 18 zırhlı araç, 29 obüs etkisiz hale getirildi.

DİĞER HABERLER
CHP Meclis'i kapalı oturuma çağırdı
Gül: Milletimizin başı sağolsun
Türkiye, Suriye'yi 'hava'dan ve karadan vuruyor
Türkiye şehitlerine ağlıyor
Türkiye'ye Rusya uyarısı
Türkiye mültecilere Avrupa kapılarını açtı
Yüreğimiz dağlandı