Back To Top
Hamaney'e yakın gazete: Protesto liderleri idamla yargılanacak

Hamaney'e yakın gazete: Protesto liderleri idamla yargılanacak

 - Son Güncelleme: 19.11.2019 Salı 16:57
Hamaney\'e yakın gazete: Protesto liderleri idamla yargılanacak
- A +

İran lideri Hamaney'e yakınlığı ile bilinen gazete, benzin zammının ardından ülkede patlak veren protesto gösterilerine liderlik edenlerin idamla yargılanacağını yazdı. Gazetenin yazısında "Bu hususta kaosçuların işlediği suç "isyan"dır ve cezası hukuki ve şer'i kanuna göre idamdır" ifadelerini kullandı.

İran lideri Ayetullah Ali  Hamaney'e yakınlığıyla bilinen ülkenin en köklü gazetelerinden 'Keyhan'da yayımlanan yazıda, yargı yetkililerin protestolarda şiddet eylemlerine liderlik eden kişileri idam cezasının beklediği yönündeki görüşü yer aldı.

Yazıda, ülke çapında onlarca bankanın ve benzin istasyonunun ateşe verilmesi gibi eylemlere katıldıkları gerekçesiyle gözaltına alınan kişilerin sorguları sırasında, düzenledikleri şiddet içerikli eylemler karşılığında para aldıklarını itiraf ettikleri öne sürüldü. 

Gazetenin yazısında "Yargı yetkilileri, ülkedeki kaosun liderleri için idam cezasının kesin olduğu değerlendirmesinde bulunuyor. Bu hususta kaosçuların işlediği suç "isyan"dır ve cezası hukuki ve şer'i kanuna göre idamdır." ifadesi kullanıldı.

NE OLMUŞTU?

İran'da 15 Kasım'da benzine yüzde 300 zam yapılması, ekonomik sorunlarla boğuşan halkın tepkisine yol açmış ve ülke çapında protesto gösterileri düzenlenmişti. 

Göstericiler birçok kentte petrol istasyonları, banka şubeleri ve polis araçlarını ateşe verdi. En az beş güvenlik görevlisinin hayatını kaybettiği olaylarda göstericilere polisin müdahalesi sonucunda ölüm ve yaralanmaların olduğu belirtiliyor. Olaylarda hayatını kaybeden göstericilerle ilgili resmi açıklama ise yapılmıyor. Yaklaşık bin göstericinin de gözaltına alındığı belirtiliyor.

ANKARA/AA

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN