Back To Top
Hamas'tan yeni kurulan Filistin hükümetine tepki

Hamas'tan yeni kurulan Filistin hükümetine tepki

 - Son Güncelleme: 14.04.2019 Pazar 11:59
Hamas\'tan yeni kurulan Filistin hükümetine tepki
- A +

Hamas Hareketi, Fetih'in Merkez Konsey Üyesi Iştiyye başkanlığında kurulan Filistin hükümetine tepki göstererek "Bu ayrılıkçı hükümet ulusal ve anayasal meşruiyetten yoksundur" ifadelerini kullandı.

Hamas Hareketi, Fetih’in Merkez Konsey Üyesi Muhammed Iştiyye başkanlığında kurulan Filistin hükümetinin meşruiyetten yoksun olduğunu ifade etti.

Hamas Hareketinden yapılan yazılı açıklamada, Fetih'in bu hükümeti kurmasının ayrıştırma ve bölünmeyi pekiştirme siyasetinin devamı niteliğinde olduğu belirtildi. Açıklamada, "Bu ayrılıkçı hükümet ulusal ve anayasal meşruiyetten yoksundur. Yüzyılın Anlaşması'nın fiili bir uygulaması olarak Batı Şeria ile Gazze Şeridi'nin ayrılması imkanını güçlendirecek" ifadeleri yer aldı.

HAMAS'TAN SEÇİM ÇAĞRISI

Filistin davasının önündeki engelleri aşmak için Filistin halkına karşı tüm sorumluluğu üstlenen ulusal birlik hükümeti kurulması ve yanlış gidişatın bu şekilde düzeltilmesi gerektiği değerlendirmesinde bulunulan açıklamada, genel seçim, başkanlık ve Ulusal Konsey seçimi yapılması çağrısı yapılarak, Filistinli yöneticilerin tüm engellerle mücadele için ulusal strateji belirlemesi amacıyla toplanması talep edildi.

İştiyye'nin kurduğu Filistin hükümetinin yeni kabine üyeleri, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın huzurunda bugün yemin etmişti.

GAZZE/AA

 

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN