08.02.2020  08:32

Hindistan, Delhi seçimi için sandık başında

Hindistan'da halk, başkent Yeni Delhi ve çevresindeki yerleşimleri içine alan Delhi Ulusal Başkent Bölgesi'nde yerel parlamento seçimi için sandık başında. Seçimin iktidardaki Hindu milliyetçisi Hindistan Halk Partisi ile bölge meclisinde çoğunluğa sahip Sıradan Halkın Partisi arasında geçmesi bekleniyor.

+
-

Hindistan'da halk, başkent Yeni Delhi ve çevresindeki yerleşimleri içine alan Delhi Ulusal Başkent Bölgesi'nde yerel parlamento seçimi için sandık başına gitti.

Birlik toprağı statüsündeki bölgenin 70 sandalyeli yasama meclisinin belirleneceği seçimde 14,6 milyon kayıtlı seçmen oy kullanıyor.

YARIŞ İKİ PARTİ ARASINDA

Seçimin iktidardaki Hindu milliyetçisi Hindistan Halk Partisi (BJP) ile halen bölge meclisinde çoğunluğa sahip Aam Aadmi (Sıradan Halkın Partisi) arasında geçmesi bekleniyor.

Seçim, geçen yıl yapılan genel seçimlerde büyük çoğunlukla yeniden iktidara gelen Başbakan Nerandra Modi liderliğindeki BJP'nin son dönemde izlediği Hindu milliyetçisi politikalar için referandum niteliğinde olacak.

NE OLMUŞTU?

Modi ve BJP, geçen yıl aralık ayında, Vatandaşlık Yasası'nda yaptığı değişiklikle Pakistan, Afganistan ve Bangladeş'ten gelen gayrimüslim göçmenlerin vatandaşlığa geçişini kolaylaştırırken, Müslüman göçmenleri düzenleme dışı bırakmıştı.

Değişikliğin dışlayıcı içeriği, ülkede yaşayan Müslüman nüfusun ve muhalefetin tepkisine yol açmış, ülkenin farklı bölgelerinde kitlesel protesto gösterileri düzenlenmişti.

YENİ DELHİ/AA

 

DİĞER HABERLER
Elazığ'da 4.6 büyüklüğünde deprem
Rus ajansından provakatif haber
Köpeğiyle sınıra geldi
Acı haberle yıkıldı
"Biz gelince şehitler tepesi boş kalacak"
Manisa'da geri dönüşüm fabrikasında yangın
Kahramanı onbinler uğurladı