Back To Top
Hindistan S-400'leri almak için Türkiye'yi bekliyor

Hindistan S-400'leri almak için Türkiye'yi bekliyor

 - Son Güncelleme: 01.12.2019 Pazar 14:37
Hindistan S-400\'leri almak için Türkiye\'yi bekliyor
- A +

Rusya'dan S-400 almak için ön ödeme yapan Hindistan'ın, savunma sistemini almak için ABD'nin Türkiye'ye yönelik CAATSA yaptırımlarını hayata geçirip geçirmediğine bakılacağı öğrenildi.

Türkiye'nin Rus hava savunma sistemi S-400'leri almasının ardından ABD ile arasında başlayan ve ABD'nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası'nı (CAATSA) masaya getiren krizi yakın izleyen ülkelerden biri de Hindistan. Hindistan, Rusya'dan S-400 almak için 800 milyon dolarlık bir ön ödeme yaptı ve 2025'te sistemlerin ülkeye kurulması bekleniyor.

Savunma sanayii dergisi Defence News'da yer alan habere göre, Rusya'dan S-400 almak için ön ödeme yapan Hindistan, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kongre'den geldiği halde beklettiği Türkiye'ye yönelik CAATSA yaptırımlarının uygulanıp uygulanmayacağını takip ediyor.

KOMİTE BAŞKANI RISCH'TEN TÜRKİYE'YE TEHDİT

Trump'ın Kongre'den gelen yaptırımları bekleterek Türkiye'ye karşı 'hoşgörülü' davrandığı belirtilen makalede ABD Senatosu’nun Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Cumhuriyetçi Senatör Jim Risch, “Türkiye’nin Barış Pınarı Harekâtı dolayısıyla sert yaptırımlar uygulanmasının önünü açacağım. Er ya da geç olacak” ifadesini kullandı. Dergiye konuşan Risch, Türk askerlerinin F-35 sürecinden çıkarıldığını ve ABD’den ayrıldığını söylerken, “Bunu yapmamız önemli çünkü dünyanın ve özellikle NATO müttefiklerinin bu konuda ciddi olduğumuzu bilmesi önemli” açıklamasını yaptı.

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN