Back To Top
Hindistan'da iktidar partisi, Türkiye'yi örnek göstererek ekonomik plana itiraz etti

Hindistan'da iktidar partisi, Türkiye'yi örnek göstererek ekonomik plana itiraz etti

 - Son Güncelleme: 15.01.2020 Çarşamba 22:40
Hindistan\'da iktidar partisi, Türkiye\'yi örnek göstererek ekonomik plana itiraz etti
- A +

1.3 milyarı aşkın insanın yaşadığı Hindistan'da, hükümetin yabancı para tahvillerini satma planı, iktidar partisinin çatı kuruluşu olan RSS tarafından, Türkiye örnek gösterilerek eleştirildi.

Hindistan Başbakanı Narendra Modi'nin partisinin çatı kuruluşu olan ve doğrudan Hint yönetimine etkisi olan Rashtriya Swayamsevak Sangh (RSS), Türkiye örneği vererek; yabancı para tahvillerini satarak hükümetin para sağlamaya yönelik planlarına itiraz etti.

"ÜLKE POLİTİKASININ YÖNLENDİRİLMESİNE İMKAN SAĞLAR"

Açıklamayı bizzat RSS'nin ekonomik ayağı olan SJM'nin eş başkanı Ashwani Mahajan yaptı... Hükümetin yabancı para tahvillerini (Eurobond) satarak gelir elde etmesinin milliyetçiliğe karşı olduğunu ve uzun vadede ülke ekonomisine zarar verebileceğini duyuran Mahajan, "Bu durum yabancı ülkelerin ve finans kurumlarının ülke politikasını yönlendirme imkanı sunabilir. Bunun olmasına izin veremeyiz" dedi.

TÜRKİYE'Yİ ÖRNEK GÖSTERDİ

SJM'nin hükümetin bu planına karşı toplum üzerinde etkisi olan ekonomistlerle görüşüleceğini söyleyen Mahajan, "Biz hükümetin bu karardan vazgeçeceğine eminiz. Hükümetlerindeki eksikliği gidermek için uluslararası pazarlardan borç alan ülkelerin yaşadıkları deneyime bakmamız gerek. Bu ülkelerin yaşadıkları pek de iyi değil" ifadesini kullandı.

Reuters, Mahajan'ın örnek gösterdiği ülkelerin Arjantin ve Türkiye olduğunu aktardı. RSS tarafından yapılan açıklama ile ilgili Hint hükümeti konuyla ilgili bir açıklama yapmadı.

 

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN