Back To Top
IKBY Meclisi'nden dikkat çeken karar: Türkmenlerin özel günleri resmileşti

IKBY Meclisi'nden dikkat çeken karar: Türkmenlerin özel günleri resmileşti

 - Son Güncelleme: 12.01.2020 Pazar 18:26
IKBY Meclisi\'nden dikkat çeken karar: Türkmenlerin özel günleri resmileşti
- A +

IKBY Meclisi, Türkmenlere ait 2 özel günün resmileşmesi için hazırlanan yasa tasarısını oy çokluğuyla kabul etti. IKBY Etnik ve Dini Oluşum İşlerinden Sorumlu Bölge Bakanı Aydın Maruf, 17 Kasım ve 25 Şubat'ın resmi ulusal gün kabul edilmesi nedeniyle Türkmenleri tebrik etti.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Meclisi, Türkmenlere ait  2 özel günün resmileşmesi için hazırlanan yasa tasarısını oy çokluğuyla kabul etti. 

IKBY Meclisi'nin Twitter hesabından yapılan açıklamaya göre, Türkmenlere ait özel günlerin resmileştirilmesi için düzenlenen olağan oturumda, 17 Kasım, Türkmen Kültürü ve Dili, 25 Şubat da Türkmen Basını Günü olarak kabul edildi. 

TÜRKMENLERİ SEVİNDİREN HABER

Açıklamada, IKBY'nin 1991'de kurulmasından 3 yıl sonra ilk Türkmen okulunun 17 Kasım'da açıldığı, ilk Türkmen gazetenin de 1911'de 25 Şubat'ta çıktığı hatırlatıldı. 

IKBY Etnik ve Dini Oluşum İşlerinden Sorumlu Bölge Bakanı Aydın Maruf da oylama sonrası bir kutlama mesajı yayımladı.

Maruf, 17 Kasım ve 25 Şubat'ın resmi ulusal gün kabul edilmesi nedeniyle Türkmenleri tebrik ederken, IKBY Meclis Başkanlığı ile oylamada önemli rol oynayan Türkmen partilere de teşekkür etti. 

ERBİL/AA

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN