Back To Top
İki gün boyunca gizlice görüşmüşler

İki gün boyunca gizlice görüşmüşler

 - Son Güncelleme: 09.01.2019 Çarşamba 19:18
İki gün boyunca gizlice görüşmüşler
- A +

Kuzey Kore'den beş kişilik bir heyetin, eylülde Kanada'nın başkenti Ottawa'ya gelerek görüşmelerde bulunduğu ortaya çıktı.

Kanada resmi yayın kuruluşu CBC'de yer alan habere göre, Ottawa,  nükleer programına son vermesi konusunda, Kuzey Kore ile gizli görüşmelere ev  sahipliği yaptı.

CBC'nin haberini dayandırdığı ve ismini açıklamadığı kaynak,  toplantının bir kereye mahsus düzenlendiğini ve Kuzey Kore ile resmi ilişkilerin  yeniden başlatılması planlarının olmadığını söyledi.

Kanada tarafında kimlerin yer aldığına ilişkin bilgi vermeyen kaynak,  Kuzey Kore'den beş kişilik üst düzey yetkilinin katıldığı toplantılarda, Kuzey  Kore'nin insan hakları ihlallerine neden olan uygulamaları tartışıldı ve Kore'nin, "nükleer cephanelik" anlayışından vazgeçmesi için çaba sarf edildiğini  vurguladı.

Kaynak, Kanada'nın, iki günlük görüşmelerde "fırsat" yakaladığını,  bunu da "nükleer silahlardan vazgeçirme talepleri ve Kuzey Koreli muhataplara  karşı doğrudan yüz yüze endişelerini ortaya koymak" için kullandığını belirtti.

Toplantının ilk kez nasıl önerildiği veya organize edildiğine dair  soruları cevapsız bırakan haber kaynağı, Kanadalı makamların, görüşmeleri  memnuniyetle karşıladığını aktardı.

Kuzey Koreli yetkililerle bu tür üst düzey temasların çok nadir  olduğuna dikkati çeken kaynak, bunun Kanada'nın her gün yapabileceği bir şey  olmadığını ve Kanada'nın Kim Jong-un rejimiyle ilişkilerini değiştirmeyeceğini  belirtti.

Kaynak, "Bu (görüşme), ilişkileri düzenlemek için sürdürülen genel bir  çabanın bir parçası değil. Kuzey Kore üzerindeki baskıyı uygulamada her zaman  ortaklarımız ve müttefiklerimizle konuşuyoruz. Ortaklar arasında, özellikle  nükleer silahlardan arınma noktasında nasıl çalışabileceğimiz konusunda düzenli  fikir alışverişleri var. Kuzey Kore'nin nükleer varlığı küresel bir güvenlik  sorunudur." değerlendirmesinde bulundu.

BAKANLIK GÖRÜŞMEYİ DOĞRULADI

Öte yandan haberde, Kanada Dışişleri Bakanlığının görüşmeleri  doğruladığı da yer aldı. Kanada Dışişleri Bakanlığı sözcülerinden Guillaume  Berue, CBC'ye yaptığı açıklamada, toplantının, "Kanada'nın Kuzey Kore ile  diplomatik ilişkilerinin statüsündeki bir değişikliği temsil etmediği" yorumunu  yaptı.

Berube, "Güney ve Kuzey Kore arasında yakın zamanda devam etmekte olan  diyalog cesaret verici olsa da Kuzey Kore'nin nükleer silahlardan arınmaya  yönelik somut adımlar atmamasından endişe duyuyoruz." ifadelerini kullandı.

ÇÖZÜM SÜRECİNE GİRİLMİŞTİ

Kore Yarımadası başta olmak üzere bölgedeki barışı onlarca yıldır  tehdit eden Kuzey Kore'nin nükleer varlığı, son olarak haziranda ABD Başkanı  Donald Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-un arasında Singapur'da yapılan  tarihi zirvenin ardından imzalanan taahhüt metni ile çözüm sürecine girmişti. 

Kuzey Kore'nin, başta Güney Kore ve Japonya olmak üzere bölgeyi tehdit  eden balistik füze denemeleri ve nükleer faaliyetleri,  Birleşmiş Milletler  Güvenlik Konseyi'nin 2006'dan bu yana Kuzey Kore'ye yaptırımlar uygulanmasına da  neden oluyor.

 

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN