Back To Top
İkinci hedefi Müslümanlar ve Türklerdi

İkinci hedefi Müslümanlar ve Türklerdi

İkinci hedefi Müslümanlar ve Türklerdi
- A +

Almanya’nın Halle kentinde iki kişiyi öldüren ırkçı teröristin sinagog saldırısında başarılı olamayınca bilinçli bir şekilde Türk hedefe yöneldiği ortaya çıktı. 

MİKDAT KARAALİOĞLU | ALMANYA

Almanya’nın Halle kentinde aşırı sağcı terörist  Stephan B.  tarafından sinagoga yapılan saldırının şoku halen sürüyor. İkinci Dünya Savaşı sonrasında Yahudilere karşı ilk kez bu denli bariz bir saldırı düzenlenmesi ülkedeki aşırı sağcı şiddet potansiyelini ortaya koydu.  Saldırı hakkında kamuoyuna daha geniş bilgiler aktarılmaya başlarken, önemli bir ayrıntı dikkat çekti.  

Saldırgan terörist  kapıları kapalı olduğu için sinagoga giremeyince, muhtemelen Almanya için ikinci büyük düşman olarak gördüğü Türkleri hedef aldı. Saldırgan sinagoga giremeyince aracına binip sinagogun yakınında  gördüğü bir döner büfesine girerek burada bir cinayet işletdi. Saldırın ilk günlerinde döner büfesinde tesadüfen bulunan birinin kurşunlara hedef olduğu açıklanırken, görüntülerin ortaya çıkması ile saldırganının bilincili olarak bir döner büfesini tercih ettiği ve burada bulunan bir kişiyi öldürdüğü ortaya çıktı.  

Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesinde yer alan bir habere göre , teröristin  kafasına yerleştirdiği kamera ile yaptığı çekimler olayın tüm ayrıntılarını gözler önüne seriyor. Görüntü ve ses kaydının yapıldığı kamerada ki görüntülere göre terörist uzun süre sinagoga girip katliam yapmak için uğraşıyor. Kapılar açılmadığı için bomba koyara kapıyı patlatmaya çalışıyor. Ancak bunda da başarısız oluyor. Bu esnada yoldan geçen 40 yaşlarında bir kadını öldürüyor.  Bu esnada bir çok Yahudi karşıtı sözler sarfediyor.  

Burda başarız olacağını anlayan terörist aracına binip yoluna devam ediyor. Yolda bir Türk restoranı görünce duruyor ve “Döner mi alalım“ diyerek aracından iniyor. Elindeki silahla döner büfesinin kapısındaki bir adamın üzerine iki el ateş ediyor.  Adam içeri kaçıyor ve bir içecek otomatının arkasına saklanıyor. İçerde bulunan başka birisi ise arka odalara giderek kurtuluyor.  Stephan B. içerdi otomatın arkasın saklanan şahsı bu şahsın tüm yalvarmalarına rağmen katlediyor. 

Teröristin birinci hedefi Yahudiler olmakla birlikte, Türkleri ve Müslümanları da bir hedef olarak gördüğü anlaşılıyor.  Öte yandan ırkçı saldırgan Sephan B.’nin internette yayınladığı manifestoda “Öncelikle daha az korunan bir cami ya da solculara ait bir ‘antifa’ (kültür) merkezine baskın yapmayı planlamıştım.” dediği bildirildi. Saldırganın daha çok mültecilerin bulunduğu bir camiye eylem yapmayı bulmadığı için bir sinagoğu tercih ettiği bildiriliyor.

 

 

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN