Back To Top
İngiltere'de Brexit krizi: Jaguar Land Rover 5 bin kişiyi işten çıkarıyor

İngiltere'de Brexit krizi: Jaguar Land Rover 5 bin kişiyi işten çıkarıyor

 - Son Güncelleme: 10.01.2019 Perşembe 17:40
İngiltere\'de Brexit krizi: Jaguar Land Rover 5 bin kişiyi işten çıkarıyor
- A +

Dünya devi Jaguar Land Rover, 5 bin çalışanını işten çıkarma kararı aldı. Karar, Brexit ardından otomotiv sektöründe yaşanacak düşüş nedeniyle alındı.

TATA Grubu'na 2008 yılında satıldığı günden bu yana ilk defa zarar eden Jaguar Land Rover, 452 milyon dolarlık kayıp yaşadığı 2018 yılının sonunda 5000 çalışanıyla yolları ayırmayı planlıyor.

Brexit sonrasında sektörde yaşancak düşüşün alınan kararda büyük etkisi var. Analistler, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden çıkmasının hemen ardından ülkede otomobil satışlarında büyük bir düşüş yaşanacağını işaret ediyor.

İngiltere'de 40 bin kişi istihdam eden Jaguar Land Rover, Range Rovers ve Land Rover Discovery SUV üretimi için Solihull'da kurduğu tesiste görev yapan 1000 taşeron işçi ile şimdiden ilişiğini kesti. İkinci hamle olarak da Wolverhampton'daki fabrikasında çalışan işçilerin çalışma saatlerini düşüren şirket, kademeli olarak 5000 kişiyi işten çıkarma kararı aldı.

Çin ve Avrupa'daki satışların düşmesinin ardından 90 milyon sterlin (daha önce hiç zarar etmemişti) zarar eden firma, 1 milyar avorluk maliyet kesintisi yapmayı planlıyor.

İşten çıkarma kapsamı ağırlıklı olarak İngiltere’de yer alan çalışanlardan ve beyaz yakalılardan oluşacak. Bu durumun sonucunda toplam işten çıkarma sayısı 5000 kişiyi bulacak. JLR’nin Çin’deki satışlarının gerilemesinden dolayı marka 11 ayın sonunda yüzde 19, kasım ayında da yüzde 50 kayıpla karşılaştı.

Jaguar CFO’su Ken Gregor, “Çin pazarındaki durumumuz kâr keskin bir durulmaya sebep oldu ve en büyük sorunumuz bu” açıklamasında bulundu. Bu duruma ek olarak Avrupa’daki dizel motor sıkıntılarıyla mücadele eden marka, Brexit süreciyle de mücadele ediyor.

Hindistanlı TATA Grubu çatısı altında bulunan marka 18 ayda 2.5 milyar Pound değerinde bir geri dönüşüm planı olduğunu da açıkladı. Firmanın açıklamasına göre 2019 ve 2020 yıllarında yapılacak yatırımlar için toplam bütçeden 500 milyon pound ayrılacak. Kesintiler ve işten çıkarmalar yüzünden Jaguar Land Rover’ın İngiltere’de bulunan dört üretim tesisinden Castle Bromwich kapatılmayla yüzyüze. Bernstein analisti Max Warburton, “5 yıl içinde alışveriş merkezi olacak” açıklamasında bulundu.

Jaguar Land Rover, Slovakya’da bu yıl yıllık üretim kapasitesi 150 bin olan yeni bir fabrika açacak. Yeni tesiste Discovery ve yeni Defender modelleri üretilecek. Marka 2008 yılında Ford’tan alındığından beri TATA Grubu için büyük bir kazanç sağladı. JLR, 2011 yılına kadar her yıl milyar pounda üzerinde kâr açıkladı ve 2011 yılından 2018 yılına kadar satışlarını 241 binden 614 bine çıkarttı.

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN