10.02.2020  12:07

İngiltere'de koronavirüs 'ciddi tehdit' ilan edildi

İngiltere'de Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüsü 'ciddi ve yakın bir tehdit' ilan etti, buna göre koronavirüs taşıyan kişiler zorla karantinaya alınabilecek ve halk sağlığına tehdit oluşturmaları durumunda istemeseler dahi tecrit edilebilecek.

+
-

İngiltere Sağlık Bakanlığı'nın açıklamasında yeni tip koronavirüsün halk sağlığına 'ciddi ve yakın tehdit' oluşturduğu kaydedilerek, virüsün yayılmasını geciktirmek veya önlemek için yeni düzenlemeye gidildiği belirtildi.

ZORLA KARANTİNAYA ALINACAKLAR

Buna göre, koronavirüs taşıyan kişiler zorla karantinaya alınabilecek ve halk sağlığına tehdit oluşturmaları durumunda istemeseler dahi tecrit edilebilecek.

Ayrıca Çin'den tahliye edilen İngilizlerin gözlem altında tutulduğu 2 ayrı hastane 'tecrit tesisleri' olarak belirlenirken, salgının başladığı Vuhan kenti ve Hubey eyaleti de 'enfekte bölge' ilan edildi.

Ülkede 4 kişinin koronavirüs testlerinin pozitif çıkmasıyla toplam vaka sayısı 8'e yükseldi. 

NE OLMUŞTU?

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu'ndan yapılan son açıklamada, ülke genelinde yeni ismi 'yeni koronavirüs zatürresi' (NCP) olarak duyurulan salgın nedeniyle ölenlerin sayısının biri Hong Kong’da olmak üzere 909'a, virüsten etkilenenlerin sayısının ise yaklaşık 6 bin 500’ünün durumu ağır olmak üzere 40 bin 171’e ulaştığı bildirilmişti. 

LONDRA/AA

 

GÜNÜN VİDEOSU

Koronavirüs hastasına suni teneffüs

Koronavirüs salgını nedeniyle 2 bin 749 kişinin hayatını kaybettiği Çin''de, markette bir anda yere yığılan yaşlı adama bir doktorun her türlü riski göze alarak hiç düşünmeden suni solunum yapması sosyal medyada paylaşım rekoru kırdı.

DİĞER HABERLER
NATO'ya kritik telefon
Erdoğan'la görüştü, programını iptal etti
İmamoğlu'ndan başsağlığı mesajı
İdlib'de 9 askerimiz şehit
CHP'de İdlib toplantısı
TSK'dan Suriye rejimine ağır darbe
Ankara'da acil güvenlik toplantısı