Back To Top
İngiltere'den 'uçak itirafı'na ilk yorum: Uluslararası soruşturma yapılmalı

İngiltere'den 'uçak itirafı'na ilk yorum: Uluslararası soruşturma yapılmalı

 - Son Güncelleme: 11.01.2020 Cumartesi 18:13
İngiltere\'den \'uçak itirafı\'na ilk yorum: Uluslararası soruşturma yapılmalı
- A +

İran'ın 'uçak itirafı'na İngiltere'den ilk yorum geldi. İngiltere Başbakanı Johnson, İran'ın açıklamasının önemli bir adım olduğunu belirterek uluslararası soruşturma çağrısı yaptı.

İran'ın uçak açıklamasının ardından İngiltere Başbakanı Boris Johnson  "İran'ın, Ukrayna Havayollarının 752 sefer sayılı uçağını kendi silahlı kuvvetlerinin yanlışlıkla düşürdüğünü kabul etmesi önemli bir ilk adım" açıklaması yaptı. 

Sürecin kurbanların aileleri için zorluğuna işaret eden Johnson "Şimdi kapsamlı, şeffaf ve bağımsız bir uluslararası soruşturma yapılmasına ve ölenlerin ülkelerine geri gönderilmesine ihtiyaç var. İngiltere, bunun gerçekleşmesini sağlamak için Kanada, Ukrayna ve bu kazadan etkilenen diğer uluslararası ortaklarla yakın bir şekilde çalışacak" ifadesini kullandı.

Olayın bölgedeki gerilimi azaltmanın önemini gösterdiğini kaydeden Johnson, daha fazla çatışmanın sadece daha fazla kayıp ve trajediye neden olacağını belirterek, liderlere diplomatik bir yol izlemeleri çağrısında bulundu. 

NE OLMUŞTU?

Ukrayna'nın başkenti Kiev'e gitmek üzere Tahran Uluslararası İmam Humeyni Havalimanı'ndan havalanan Boeing 737 tipi yolcu uçağı, 8 Ocak Çarşamba sabahı kalkıştan kısa süre sonra düşmüş, uçakta bulunan 176 kişiden kurtulan olmamıştı.

İran Genelkurmay Başkanlığı, Ukrayna Havayollarına ait yolcu uçağının 'hassas askeri bir noktanın' üzerinden geçerken 'insani hata' sonucu hava savunma sistemi tarafından yanlışlıkla düşürüldüğünü bildirmişti.

LONDRA/AA

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN