Back To Top
İngiltere'nin yeni başbakanı Boris Johnson oldu

İngiltere'nin yeni başbakanı Boris Johnson oldu

 - Son Güncelleme: 23.07.2019 Salı 18:38
İngiltere\'nin yeni başbakanı Boris Johnson oldu
- A +

İngiltere'de, eski Dışişleri Bakanı ve Londra Belediye Başkanı Boris Johnson, iktidardaki Muhafazakar Parti'nin lideri seçildi. Johnson, yarın 2. Elizabeth tarafından hükümeti kurmakla görevlendirilecek ve Başbakanlık Konutu 10 Numara’nın yeni sakini olacak.

Boris Johnson, Başbakan Theresa May'in görevi bırakma kararının ardından Muhafazakar Parti'nin meclis grubunda yapılan oylamalarda açık farkla ilk sırada yer almıştı.

Bu oylamalarda ilk iki sırada yer alan Johnson ve Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt arasından son tercihi, Muhafazakar Parti'nin yaklaşık 160 bin üyesi yaptı.

OYLARIN YÜZDE 92'SİNİ ALDI

Seçimin sonucu bugün açıklandı. Johnson 92,153, Hunt ise 46,656 oy aldı.

'Kampanya sloganım Brexit'i hayata geçirmek, ülkeyi birleştirmek ve Corbyn'i yenmek'
Boris Johnson teşekkür konuşmasında, "Partinin liderlik seçiminde kararınızın ne kadar bilgece olduğunu sorgulayacaklar olacaktır. Kimsenin bilgelik konusunda tekeli yok" dedi.

Partinin iki çatışmalı içgüdüyü uzlaştırması gerekiyor: Başkalarıyla ortak çalışmak ve demokratik öz yönetim" diyen Johnson, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu kampanyanın sloganı Brexit'i hayata geçirmek, ülkeyi birleştirmek ve [ana muhalefetteki İşçi Partisi'nin lideri] Jeremy Corbyn'i yenmek.

Şüpheyle bakanlara şunu diyorum: Ülkeyi canlandıracağız, Brexit'i gerçekleştireceğiz."

ABD BAŞKANI TRUMP TEBRİK ETTİ

ABD Başkanı Donald Trump da Twitter hesabından yaptığı açıklamayla Johnson'ı kutladı.

Trump, Johnson'ın harika bir başbakan olacağını belirtti.

MAY İSTİFASINI YARIN VERECEK

Theresa May yarın Avam Kamarası'ndaki oturum sonrası istifasını Kraliçe 2. Elizabeth'e verecek.

93 yaşındaki Kraliçe, daha sonra Boris Johnson'ı Buckingham Sarayı'na çağıracak ve onu hükümeti kurmakla görevlendirecek.

Boris Johnson daha sonra bakanlarını seçmeye başlayacak ve İngiltere'nin nükleer silahlarının şifrelerini öğrenecek.

'İNGİLTERE 31 EKİM'DE GEREKİRSE AB'DEN AYRILACAK'

Johnson İngiltere'nin 31 Ekim'de, gerekirse anlaşma olmadan, Avrupa Birliği'nden çıkmasında kararlı olduğunu söylüyor. Tüm bakanlarının da baştan bu politikayı kabul etmeleri gerektiğini de belirtiyor.

Maliye Bakanı Philip Hammond, Adalet Bakanı David Gauke ve UIuslararası Kalkınma Bakanı Rory Stewart daha önce bu politikayı destekleyemeyeceklerini vurgulayarak, Johnson'ıon seçilmesi halinde istifa edeceklerini açıklamışlardı.

OSMANLI SOYUNDAN GELİYOR

İngiltere'nin yeni Başbakanı Johnson, Osmanlı paşalarından Ali Kemal'in torunu. 

19-07/23/rer.jpg

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN