Back To Top
Irak'tan DAEŞ kararı: Yabancı uyruklu teröristler de idam edilebilir

Irak'tan DAEŞ kararı: Yabancı uyruklu teröristler de idam edilebilir

Irak\'tan DAEŞ kararı: Yabancı uyruklu teröristler de idam edilebilir
- A +

Irak Cumhurbaşkanı Salih, DAEŞ şüphelilerinin ülke yasalarına göre yargılanacağını, suçlu bulunmaları halinde idam cezası alabileceklerini söyledi. "Yabancı savaşçıların, Irak topraklarında ya da Irak vatandaşlarına karşı terör eylemleri gerçekleştirdiklerine dair kesinleşmiş dosyalar var" diyen Salih "Bu dosyalarda da Irak yasaları uygulanacak" diye konuştu.

Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih, tüm DAEŞ şüphelilerinin ülke yasalarına göre yargılanacağını, suçlu bulunmaları halinde idam cezası alabileceklerini belirtti. Salih, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) merkezli The National'a verdiği röportajda, terör örgütü DAEŞ'in ortaya çıktığı 2014'ten bu yana yakalanan DAEŞ şüphelilerinin Irak yasalarına göre yargılanacağını belirtti.

Cumhurbaşkanı Salih, "DAEŞ şüphelileri, suçlu bulunmaları halinde idam cezası alabilir. Irak yasalarında ölüm cezası var ve buna göre hareket edeceğiz." dedi.

YABANCI TERÖRİSTLER İÇİN DE UYGULANACAK

"Yabancı (DAEŞ) savaşçıların, Irak topraklarında ya da Irak vatandaşlarına karşı terör eylemleri gerçekleştirdiklerine dair kesinleşmiş dosyalar var." diyen Salih, "Bu dosyalarda da Irak yasaları uygulanacak." ifadelerini kullandı.

Iraklı güçler, 3 yıldan uzun süre ülke topraklarının üçte birini elinde tutan DAEŞ'in, Aralık 2017'de büyük oranda temizlendiğini duyurmuştu. Ancak Irak Cumhurbaşkanı, önceki gün yaptığı bir konuşmada, DAEŞ'in hala Irak-Suriye sınırı üzerinde varlık göstermeye devam ettiğini belirtmişti.

Uluslararası İnsan Hakları İzleme Örgütü de Iraklı yetkililerin, aralarında en az 13 Fransa vatandaşı bulunan 280 DAEŞ şüphelisini Suriye'den teslim aldığını bildirmişti.

Londra merkezli Uluslararası Radikalizm Çalışma Merkezi, Haziran 2018'de yayımladığı bir araştırma raporuyla, 80 farklı ülkeden 41 bin 490 kişinin, Irak ve Suriye'deki DAEŞ'e katıldığını duyurmuştu.

BAĞDAT/AA

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN