Back To Top
İran 'nefessiz' kaldı! Hava kirliliği nedeniyle bin 541 kişi hastanelik oldu

İran 'nefessiz' kaldı! Hava kirliliği nedeniyle bin 541 kişi hastanelik oldu

 - Son Güncelleme: 15.12.2019 Pazar 13:51
İran \'nefessiz\' kaldı! Hava kirliliği nedeniyle bin 541 kişi hastanelik oldu
- A +

İran'daki hava kirliliği nedeniyle bin 541 kişi kalp rahatsızlığı ve nefes darlığı gibi şikayetlerle hastanelere başvurdu. Başkent Tahran başta İsfahan, Merkezi, Doğu Azerbaycan, Huzistan ve Rezevi Horasanı eyaletlerinde yaşayanlara 'sokağa çıkmayın' çağrısı yapıldı.

İran Acil Yardım Kurumu Sözcüsü Mücteba Halidi başkent Tahran, İsfahan, Elburz ve Merkezi eyaletlerindeki son 24 saatte hava kirliliğinden etkilenen 1541 kişinin acil servislere müracaat ettiğini söyledi.

Halidi, 1051'i Tahran'da olmak üzere 570 kişinin nefes darlığı, 971 kişinin de kalp rahatsızlığı nedeniyle hastanelere başvurduğunu belirterek, hassas gruplar başta olmak üzere bölge sakinlerine, zorunlu olmadıkça sokağa çıkmamaları ve çıktıklarında da maske takmaları çağrısında bulundu.

EĞİTİME DE ARA VERİLDİ

Bu arada kirliliğin 120 mikrogram/metreküp olarak ölçüldüğü Doğu Azerbaycan eyaletinin merkezi Tebriz'de de hassas gruplardan toplu taşıma araçlarını kullanmamaları istendi.

Merkezi eyaletine bağlı Arak kentinde de hava kirliliği nedeniyle tüm okullarda eğitime ara verildiği bildirildi. İsfahan'da da hava kirliliğinin 145 mikrogram/metreküp olarak belirlendiği kaydedildi.

52 GÜNLÜK 'YOĞUN KİRLİLİK'

Huzistan eyaletinin merkezi Ahvaz kentinde sis nedeniyle görüş mesafesinin sıfıra indiği ve uçak seferlerinin iptal olduğu belirtildi.

Rezevi Horasanı'nın merkezi Meşhed şehrinde de hava kirliği nedeniyle hassas gruplardan mecbur kalmadıkça sokağa çıkmamaları istendi.

Öte yandan Tahran'da mart ayından bu yana toplam 52 gün havada yoğun kirlilik tespit edildiği kayıtlara geçti.

TAHRAN/AA

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN