Back To Top
İran'da reformistlere veto! Adayların yüzde 90'ının başvurusu reddedildi

İran'da reformistlere veto! Adayların yüzde 90'ının başvurusu reddedildi

 - Son Güncelleme: 20.01.2020 Pazartesi 16:45
İran\'da reformistlere veto! Adayların yüzde 90\'ının başvurusu reddedildi
- A +

İran'da 21 Şubat'ta yapılması planlanan genel seçimlerde reformistlerin yüzde 90'ının adaylık başvurusu reddedildi. Reformist Danışma Partisi Başkan Yardımcısı Hamid Sabiriyan "AKK, ülke genelinde reformist adayların yüzde 90'ını eledi. Önümüzdeki seçimler, muhafazakarların kendi aralarında yarışacağı bir seçim olacak" dedi.

İran'daki Reformist Danışma Partisi Başkan Yardımcısı Hamid Sabiriyan, 21 Şubat'ta yapılması planlanan genel seçimler için reformist isimlerin yaptıkları adaylık  başvurularının yüzde 90'ının Anayasayı Koruyucular Konseyi (AKK) tarafından reddedildiği söyledi.

İranlı Öğrenciler Haber Ajansı'na (ISNA) konuşan Sabiriyan "AKK, ülke genelinde reformist adayların yüzde 90'ını eledi. Önümüzdeki seçimler, muhafazakarların kendi aralarında yarışacağı bir seçim olacak" dedi.

"BU SEÇİMDE REKABET OLMAYACAK"

AKK'nin reformist isimlere yönelik bu tutumunun seçimlere katılımı olumsuz etkileyeceğini savunan Sabiriyan, "AKK'nin bu kararından dolayı çok şaşırdım. Seçimlerde 7 bin kişinin aday olacağı söyleniyor. Aynı fraksiyondan 7 bin adayın seçime katılmasıyla, 7 adayın seçime katılması arasında bir fark yoktur. Bu seçimde rekabet olmayacaktır." ifadelerini kullandı. 

Sabiriyan ayrıca ülkenin zor bir süreçten geçtiğine işaret ederek, "Birlik ve beraberliğe ihtiyaç duyulduğu böyle bir süreçte AKK üzerine düşeni yapmamıştır." diye konuştu.

İSTANBUL/AA

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN