Back To Top
İspanya: ETA mağlubiyetini küçültmek için medyatik işler yapmak yerine özür dilesin

İspanya: ETA mağlubiyetini küçültmek için medyatik işler yapmak yerine özür dilesin

 - Son Güncelleme: 08.04.2017 Cumartesi 18:02
İspanya: ETA mağlubiyetini küçültmek için medyatik işler yapmak yerine özür dilesin
- A +

İspanya'da hükümet, ülkenin kuzeydoğusundaki Bask bölgesinin bağımsızlığı için 59 yıldır mücadele veren ETA'nın (Bask ülkesi ve Özgürlük) silah ve patlayıcılarının yerlerini Fransız makamlarına bildirmesini "medyatik şov" olarak değerlendirdi.

İspanya'da hükümet adına açıklama yapan İçişleri Bakanı Juan Ignacio Zoido, "ETA mağlubiyetini küçültmek için medyatik işler yapmak yerine mağdurlarından özür dileyip, bir daha ortaya çıkmamak üzere kendini feshetmelidir." dedi.

Avrupa Birliği (AB) terör örgütleri listesinde olan ETA'nın silahsızlanmayla, kendine siyasi bir çıkar sağlamayı amaçladığını savunan Zoido, "Teröristler, İspanya hükümetinden hiçbir iyi niyet bekleyemezler. Terör örgütü tarafından bu cumartesi günü yapılan şey, İspanyol demokrasisi, uluslararası işbirliği, güvenlik güçleri, siyasi birlik ve yasalar tarafından tamamen mağlup edilmelerinin sonucundan başka bir şey değildir." ifadesini kullandı.

BÜYÜK BİR ADIM

Diğer yandan Fransa İçişleri Bakanı Matthias Feki, ETA'nın tek taraflı olarak silahsızlanmasını ve sivil arabulucular aracılığıyla örgüte ait 8 cephaneliğinin yerlerinin Fransız polisine bildirmesini "Büyük bir adım" olarak yorumladı.

ETA'nın cephanelerinin çıkarılması için özel ekiplerle birlikte 180 polis ve jandarmanın görev yapacağını söyleyen Feki çalışmaların çok titiz bir şekilde, riskler asgariye indirilerek yürütüleceğini ifade etti.

Fransa İçişleri Bakanı, "Bu çok önemli günde, başta polis ve jandarma mensupları olmak üzere tüm terörizm mağdurlarını da saygıyla anıyoruz." dedi.

Bask Özerk Yönetimi Başkanı İnigo Urkullu da yaşananların ETA'nın saldırıların hiçbirinin aslında yapılmaması gerektiğini bir kez daha gösterdiğini kaydetti. Urkullu, "Bask bölgesine barışı getiren bu adımların atılmasında işbirliklerinden dolayı İspanyol ve Fransız hükümetlerine teşekkür ederim." açıklamasında bulundu.

120 SİLAH 3 TON PATLAYICI

ETA'nın siyasi kolu olarak bilinen, 2003 yılında İspanya'da yasadışı ilan edilen Batasuna partisinin eski lideri ve şu andaki EH Bildu koalisyonunun sözcüsü olan Arnaldo Otegi da "Bugün kutlanması gereken tarihi bir gün. Çünkü ETA, silahlı bir örgüt olmayı artık bırakmıştır. Bundan sonra yeni bir dönem başlayacaktır ve bu dönemde ETA mahkumlarının, kayıp ve mağdur olanların, Bask'taki askeri (İspanyol askeri) mevcudiyetin son bulmasının konuşulması gerekmektedir." diye konuştu.

1958 yılında kurulan ve bu zamana kadar 858 kişinin ölümünden sorumlu tutulan ETA, 20 Ekim 2011 tarihinde silahlı faaliyetlerini tamamen bıraktığını açıklamıştı. ETA'ya ait olan ve toprak altında gömülü tutulan 8 cephaneliğin listesi, Bask bölgesindeki bir sivil toplum örgütünün temsilcileri ve uluslararası gözlemciler tarafından bu sabah Fransız polisine teslim edilmişti. ETA'nın cephaneliğinde 120 silah ve 3 ton kadar patlayıcı malzeme bulunduğu açıklandı.

MADRİD/AA

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN