Back To Top
İsveç Kralı'ndan ‘tasarruf' açıklaması: 5 torunuma görev verilmeyecek

İsveç Kralı'ndan ‘tasarruf' açıklaması: 5 torunuma görev verilmeyecek

İsveç Kralı\'ndan ‘tasarruf\' açıklaması: 5 torunuma görev verilmeyecek
- A +

İsveç Kralı 16. Gustaf, kraliyet ailesinin vergi mükelleflerine yükünün arttığı eleştirileri üzerine 5 torununun ilerde Saray'da görev üstlenmeyeceğini açıkladı.

Kralı 16. Gustaf'ın kararıyla, yaşları 1 ile 5 arasında değişen çocuklar dük ya da düşeslik unvanlarını koruyacak ancak "Prens" ya da "Prenses hazretleri" olarak anılmayacak.

Karar, tahtın varislerinden olan iki torunu, Prenses Estelle ve Prens Oscar'ı kapsamıyor.

Penses Estelle ve Prens Oscar
Prenses Estelle ve Prens Oscar

YILLIK ÖDENEĞİ ALAMAYACAKLAR

Independent Türkçe'de yer alan habere göre, İsveç Kraliyet Mahkemesi tarafından açıklanan kararla, Prens Carl Philip'in 2 oğluyla, Prenses Madeleine'in 3 çocuğu kraliyet ailesi üyelerine yıllık olarak verilen ödenekten yararlanamayacak.


19-10/08/c-1570527195.jpg
İsveç Prensi Carl Philip ve eşi Sofia Hellqvist ile kraliyet görevi üstlenemeyecek çocukları Alexander ve Gabriel

İsveç Kraliyet Ailesi uzmanı Roger Lundgren, kararın ailenin genişlemesiyle ilgili kaygıların artmasıyla bağlantılı olduğunu belirterek, "Parlamento birkaç yıl önce monarşiyle ilgili düzenlemeleri gözden geçireceğini açıklamıştı. Bunlardan biri de kraliyet ailesinin büyüklüğüydü" dedi.

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN