Back To Top
İsveç'in 'kapalı grupları' deşifre oldu: Bütün Müslümanlar öldürülmeli

İsveç'in 'kapalı grupları' deşifre oldu: Bütün Müslümanlar öldürülmeli

 - Son Güncelleme: 14.12.2019 Cumartesi 14:28
İsveç\'in \'kapalı grupları\' deşifre oldu: Bütün Müslümanlar öldürülmeli
- A +

İsveç'te Expo dergisi, aşırı sağcıların sosyal medyada kullandığı 11 kapalı grubun yazışmalarını ortaya çıkardı. Habere göre, ırkçıların kapalı gruplarında en çok Müslümanlara yönelik tehdit ve nefret ifadeleri bulunurken, sığınmacılar ve sol siyasetçiler de hedef gösterildi. En çok kullanılan yorumların, 'ülkedeki bütün Müslümanların öldürülmesi' ve 'camilerin yakılması' şeklinde olduğu kaydedildi.

İsveç'te Expo dergisi, aşırı sağcıların sosyal medyada kullandığı 11 kapalı grubun yazışmalarını ortaya çıkardı.

Bu yazışmalarda, 44 bin kişinin üye olduğu gruplarda, göçmen karşıtlığıyla bilinen aşırı sağcı İsveç Demokrat Partisinde siyaset yapan birçok politikacının yorum yaptığı bilgisine yer verildi.

SOL SİYASETÇİLER DE HEDEFTE

Derginin haberine göre, ırkçıların kapalı gruplarında en çok Müslümanlara yönelik tehdit ve nefret ifadeleri bulunurken sığınmacı, Afrikalı ve İsveçli sol siyasetçiler de hedef gösterildi.

En çok kullanılan yorumların, 'ülkedeki bütün Müslümanların öldürülmesi', 'camilerin yakılması' ve 'camilerin basılarak ibadet eden Müslümanların av tüfeğiyle öldürülmesi' şeklinde olduğu kaydedildi.

İsveç Başbakanı ve Sosyal Demokrat Parti Başkanı Stefan Löfven'in 'vatan haini' olduğu yönünde birçok yorumun bulunduğu ve öldürülmesi için de çağrı yapıldığı belirtildi.

"ŞİDDETE YÖNELME EĞİLİMİNİ GÜÇLENDİREBİLİR"

Toplam Savunma Araştırma Enstitüsü Üyesi Psikolog Katie Cohen, yorumların, İkinci Dünya Savaşı ve Ruanda Soykırımı esnasında kullanılan dili hatırlattığını söyledi.

Bu yorumların bazı kişileri etkileyebileceğini vurgulayan Cohen, "Bu şiddet ve nefreti yazan insanların, kendilerinin bu işi yapacağı anlamına gelmez. Fakat bu yorumları okuyup, aşırı nefret duygusuna kapılan başka kişilerin, şiddete yönelme eğilimini güçlendirebilir." değerlendirmesinde bulundu.

"PAYLAŞIMLAR TEHLİKENİN BOYUTLARINI GÖSTERİYOR"

İsveç'te Farklı Renkler Partisi Genel Başkanı Mikail Yüksel de nefret dilinin endişe verici bir duruma geldiğini söyledi.

Irkçıların internetten kendilerine taban oluşturduğuna işaret eden Türk asıllı siyasetçi Yüksel, şunları kaydetti:

"Yeni Zelanda'nın Christchurch kentinde cuma namazı esnasında 2 camiye yapılan silahlı saldırı ve Norveç'in başkenti Oslo'da gerçekleşen cami saldırı girişiminin tehlikenin boyutlarını anlatmaya yetiyor. Bu saldırganlar, sosyal medya ve internetteki nefret paylaşımlarından etkilenip Müslümanların düşman olduğunu ve öldürülmesi gerektiği kanısına varıyor."

STOCKHOLM/AA

 

 
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN