İtalya'da sağ ittifak açık ara önde: 'Mussolini'nin varisi' başbakanlığa çok yakın

İtalya'da sağ ittifak açık ara önde: 'Mussolini'nin varisi' başbakanlığa çok yakın

İtalya'daki genel seçimlerin resmi olmayan sonuçlarına göre şu anda birinci parti olan FdI'nin lideri Meloni, seçim sonuçlarının, İtalyanların, FdI tarafından yönetilen merkez sağ hükümet istediğine dair açık bir işaret olduğunu ifade etti. Meloni, İtalya'nın faşist lideri Mussolini'ye olan hayranlığı sebebiyle ülkede "Mussolini'nin varisi" olarak anılıyor.

İtalya'daki genel seçimlerden resmi olmayan sonuçlara göre, başını İtalya'nın Kardeşleri Partisi'nin (Fdl) çektiği sağ ittifak yüzde 44 civarında oy aldı. Demokratik Parti'nin liderlik ettiği sol ittifak ise yüzde 27 oy oranında kaldı. Seçimlerde birinci parti çıkan aşırı sağcı FdI lideri Giorgia Meloni, partisinin seçim merkezini kurduğu Roma'daki Parco dei Principi Oteli'nde basın toplantısı düzenledi.

'İTALYA SAĞ HÜKÜMET İSTİYOR'

Sonuçlara ilişkin ilk değerlendirmesini yapan 45 yaşındaki Meloni, "Seçim sonuçları, İtalyanların, İtalya'nın Kardeşleri'nin yönetiminde bir merkez sağ hükümet istediğine dair açık bir işaret verdi" dedi.

Sık sık İtalya'nın faşist lideri Benito Mussolini'ye olan hayranlığını dile getiren ve ülkede "varisi" olarak anılan Meloni, içinde bulundukları zamanın sorumluluk alma zamanı olduğunu dile getirerek, "Tarihin bir parçası olmak istiyorsanız, on milyonlarca insana karşı ne tür bir sorumluluğumuz olduğunu anlamanız gereken bir zamandayız. Çünkü İtalya bizi seçti, biz de ona asla ihanet etmeyeceğiz" diye konuştu.

'DEVLETLE VATANDAŞ ARASINDAKİ İLİŞKİYİ YENİDEN İNŞA ETMELİYİZ'

Meloni, "FdI'nin seçimlerden birinci parti çıkması, bizim için pek çok anlam ifade ediyor. Bu kesinlikle birçoğumuz için gurur, gözyaşı, kucaklaşma ve hayaller gecesi" ifadesini kullandı.

Giorgia Meloni, sonucun kendileri için bir varış noktası olmadığını, aksine hareket etme anında olduklarını ve yarından itibaren kendi değerlerini göstermeleri gerekeceğini kaydetti.

Seçimlere katılım oranının düşük olmasından duyduğu üzüntüyü belirten Meloni, devletle vatandaş arasındaki ilişkiyi yeniden inşa etmeleri gerektiğini söyledi.

SERRACHİANİ: ÜLKE İÇİN ÜZÜCÜ BİR AKŞAM

Seçimlerde resmi olmayan sonuçlara göre yüzde 19 civarında aldığı oyla ikinci sırada çıkan merkez solun çatı partisi Demokratik Parti (PD) Meclis Grup Başkanvekili Debora Serrachiani, yaptığı açıklamada, "Ülke için üzücü bir akşam, çünkü bunun iyi bir şey olmadığına inanıyoruz." dedi.

Kamuoyu yoklamalarında 4. sırada gözüken ancak seçimde aldığı yüzde 15'lik oy oranıyla 3. sırada çıkan 5 Yıldız Hareketi (M5S) seçim sonuçlarından memnun.

CONTE: KAMPANYA DÖNEMİNDE HERKES BİZE SALDIRDI AMA GÜNEYDE BİRİNCİ GÜCÜZ

M5S'e liderlik eden eski Başbakan Giuseppe Conte, düzenlediği basın toplantısında, kampanya döneminde herkesin kendilerine saldırdığını, ancak bugün önemli bir geri dönüşe imza attıklarını anlattı.

Conte, "Güneyde birinci, ülkede üçüncü siyasi gücüz ve büyük bir sorumluluğumuz var" diye konuştu.

Seçimlerden birinci çıkan FdI ile sağ ittifak içinde yer alan Forza Italia Partisi'nin genel koordinatörü Antonio Tajani de sonuçlara ilişkin değerlendirmesinde, sağ ittifak olarak elde ettikleri sonuçla istikrarlı bir hükümet ortaya çıkaracaklarını ifade etti.

SEÇİMLERE KATILIM TARİHİN EN DÜŞÜK SEVİYESİNDE

İçişleri Bakanlığının paylaştığı verilere göre, dünkü genel seçimlere katılım oranı yüzde 63,9 olarak gerçekleşti. Söz konusu oranın bugüne kadar yapılan genel seçimler arasında en düşük katılım oranı olduğu belirtildi.

Diğer yandan, ülkede oy sayım işlemleri devam ediyor.

ANSA haber ajansının paylaştığı resmi olmayan sonuçlara göre, İtalya’nın Kardeşleri (FdI) yüzde 26 ile birinci, Demokratik Parti (PD) yüzde 19,5 ile ikinci, 5 Yıldız Hareketi (M5S) yüzde 15 ile üçüncü sırada yer aldı. Lig Partisi yüzde 9 ile dördüncü, Forza Italia (FI) yüzde 8 ile beşinci, seçime birlikte giren Eylem Partisi (Az)-Italia Viva (Iv) da yüzde 7,8 oyla altıncı sırada konumlandı.

İttifak bazında ise FdI, Lig, FI ve bazı küçük partilerin oluşturduğu sağ ittifakın oy oranı yüzde 43-44 bandında kaydedildi.

PD'nin çatı partisi olduğu merkez sol ittifak ise yüzde 26-27 civarındaki oy oranıyla sağ ittifakın gerisinde ikinci sırada yer aldı.

Seçimlere herhangi bir ittifak altında girmeyen M5S yüzde 15 oy alırken, Eylem Partisi (Az)- Italia Viva (Iv) partileri de yüzde 7,8’lik oy oranı yakaladı.

TÜRKİYE'YE NASIL BAKIYOR?

Sık sık göçmen karşıtlığıyla ve İslamofobiyle suçlanan Meloni, Türkiye karşıtı açıklamalara da imza atmıştı.

Aşırı sağcı lider, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İtalya'yı ziyaret ettiği 2018'de Türkiye'nin AB'ye girmesine ve Avrupa'nın İslamlaştırılmasına karşı olduğunu ifade etmiş, bu görüşünü Twitter’da da paylaşmıştı.

İtalya'nın Kardeşleri partisinin geçen yıl düzenlediği “Erdoğan Türkiye’si” başlıklı toplantıda konuşma yapan Meloni, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sert eleştiriler yönelterek “Türkiye'nin Avrupa'ya girişine kesin olarak hayır demenin vakti geldi” demişti.

“Erdoğan'ın siyasi İslam'ı Avrupa'ya taşıdığını” iddia eden Meloni'nin başbakan olması halinde, Türkiye'yle genel anlamda iyi ilişkilere sahip İtalya'nın bu konuda yön değişikliğine gidebileceği düşünülüyor.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN